Herbisit olarak kullanılan bromasilin tayini için voltametrik yöntem geliştirilmesi
Development of a voltammetric methods for the determination of bromacil used as herbicide
  1. Tez No: 416758
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bromasil, uygulandığı bitkideki karbondioksit emilimini durdurarak ölümüne yol açan ve genellikle istenmeyen, yabani otlara uygulanan bir herbisittir. Katı halde oldukça kararlı olan bromasil toprakta çok uzun süre kalabilmektedir. Topraktaki bromasil, sulama veya yağmur suyu etkisiyle akarsulara ve yeraltı sularına karışmaktadır. Bu nedenle, hem canlı sağlığı hem de çevre açısından zararlı olan bu maddenin sularda ve bu sularla temas eden topraktaki sebze ve meyvelerde tayin edilebilmesi önemlidir. Bromasil tayini, pek çok elektrokimyasal yöntem ile de mümkündür. Ancak bu yöntemler maliyeti yüksek ve uzun zaman alan yöntemlerdir. Literatürde bor katkılı elmas elektrot (BDDE) kullanarak voltametrik yöntemle bromasil tayinine rastlanmamıştır. Bor katkılı elmas elektrotlar yüksek derecede kararlı, düşük akım ve geniş bir potansiyel aralığında çalışılabilen, iletken elektrotlar olduğundan diğer karbon elektrotlar için avantajlı bir alternatiftir. Bu tez çalışmasının en temel amacı, hızlı, kolay, pahalı olmayan, seçici ve yeni bir yöntem geliştirerek numunelerdeki bromasilin tayin edilebilmesidir. Bu amaçla bor katkılı elmas elektrot kullanılarak voltametrik tayin yöntemi geliştirilmek istenmiştir. İlgili ön çalışmalar Erasmus programı ile gidilen Lodz Üniversitesi, Anorganik ve Analitik laboratuvarında yapılmış ve geçerli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bromacil is an organic compound, commercially available as a herbicide that is used for brush control and non-cropland areas. It works by interfering with photosynthesis by entering the plant through the root zone and moving throughout the plant. Solid formulations of bromacil, can stay into the soil very long time. However, it can move from soil to lakes, rivers and groundwater with rain or irrigation waters. Liquid formulations of bromacil are moderately toxic, while dry formulations are relatively non-toxic. Because of that, bromacil measurements are important for human health and environmental pollutions. Bromacil can measured with plenty of electrochemical methods. On the other hand, these methods take long time and they are expensive. Boron doped diamond electrode represents the perspective electrode material which exhibits excellent mechanical, physical and electrochemical properties, such as extreme hardness, very low and stable background current and noise over a wide potential range. BDDE is a good option to other carbon electrodes. The purpose of this work is to develop a rapid, simple, inexpensive and selective DPV method for the determination of bromacil in the real sample with BDDE. All preliminary studies was completed at The University of Lodz, Department of Inorganic and Analytical Chemistry laboratory and acceptable results were taken.