Tel peynirinin olgunlaşma kriterlerine starter kültürün etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of starter culture to the tel cheese ripening criteria
  1. Tez No: 416879
  2. Yazar: SERAP ÖRÜNDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ TARAKÇI, DOÇ. DR. HASAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, pastörize sütten Tel peyniri üretilmiştir. Sadece kontrol peyniri çiğ sütten üretilmiştir. Pastörize sütten üretilen peynir örneklerinin bazılarına mayalama esnasında, bazılarına ise haşlama işleminden sonra starter kültür katılmıştır. Örnekler vakum ambalajlanıp olgunlaşmaya bırakılmıştır. Olgunlaşmanın 2., 15., 30., 60. ve 90. günlerinde kimyasal, biyokimyasal ve duyusal analizleri yapılmıştır. Veriler istatistikî olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, all Tel cheeses were produced from pasteurized milk except the control Tel cheeses which were produced from raw milk. Starter cultures were added to the cheeses either during the fermentation step or after the boiling step. Then, all Tel cheeses were vacuum-packed and stored for ripening. Chemical, biochemical and sensory analyses were performed duirng the 2nd, 30th, 60th and 90th days of ripening and the results were evaluated statistically.