Grafların Laplacian özdeğerleri için 2-komşuluk yardımıyla sınırlar
Bounds for the Laplacian eigenvalue of graphs using 2-adjacency
- Tez No: 417086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, basit, bağlantılı graflarda 2-komşuluk tanımı yapılarak 2-komşuluklu komşuluk matrisi ve Laplacian matrisi tanımlanmıştır. Tanımladığımız bu matrislerden 2- komşuluklu Laplacian matrisinin en büyük Laplacian özdeğeri için alt sınır elde edilmiştir. Ayrıca bu tezde basit, bağlantılı graflarda 2-komşuluklu işaretsiz Laplacian matrisi de tanımlanmıştır. Tanımladığımız 2-komşuluklu en büyük işaretsiz Laplacian matrisin özdeğeri için üst sınır elde edilmiştir. Bulunan sınırlar yardımıyla basit, bağlantılı graflar üzerinde bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-adjacency definition is given for simple and connected graphs and 2- adjacency adjacency matrix and Laplacian matrix is given this definition. A lower bound is found for the largest eigenvalue of the 2-adjacency Laplacian matrix. Also, in this study, 2- adjacency signless Laplacian matrix is given of simple and connected graphs. An upper bound is found for the largest eigenvalue of the 2-adjacency signless Laplacian matrix. Some results on simple and connected graphs are obtained by means of these bounds.