Antiagregan-antikoagülan kullanan minör kafa travmalı hastalarda kranial patoloji gelişme riskini oluşturan faktörlerin belirlenmesi
Anti̇agregan-anti̇koagülan kullanan mi̇nör kafa travmali hastalarda krani̇al patoloji̇ geli̇şme ri̇ski̇ni̇ oluşturan faktörleri̇n beli̇rlenmesi̇
- Tez No: 417326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, İlk ve Acil Yardım, Neurosurgery, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Kanamaya eğilim artıran antiagregan antikoagülan ilaç kullanan hasta sayısı yaşla birlikte giderek artmaktadır. Bu hastalar minör kafa travması ile acil servise başvurabilmekte ve bunların acil servis yönetiminde bazı belirsizlikler oluşabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, antiagregan antikoagülan ilaç kullanan minör kafa travmalı hastalarda intrakranial kanama için risk oluşturan ve klinik öngörü oluşturulabilecek faktörleri saptamaktır. Materyal Metod: Çalışma prospektif olarak yapıldı, 1 Haziran 2014 ve 1 Mayıs 2015 tarihleri arasında tüm minör kafa travmalı hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, kullandığı ilaçlar, yaralanma mekanizmaları, BBT sonuçları, semptomları ve fizik muayene bulguları ve travma sonrası 1 ay içindeki morbidite ve mortaliteleri kaydedildi. Bulgular: Minör kafa travmalı 606 hasta acil servise başvurdu. Hastaların ortalama yaşı 48,6±22,6 ve %57'si (n:345) erkek, %43'ü (n:261) kadındı. Bunların %30,0'u (n:182) en az bir antiagregan/antikoagülan ilaç kullanıyordu ve ilaç kullanan hastalar daha yaşlıydı. BBT çekilen hastaların %14.6'ında patolojik bulgu saptandı. Ancak antiagregan/antikoagülan ilaç kullananlarla kullanmayanlar arasında istatistiksel anlamlı bir fark görülmedi (p=0,762). Aynı şekilde antiagregan ve antikoagülan kullananlar arasında da fark yoktu (p=0,865). Ambulansla gelen ve alkollu hastalarda BBT'de patoloji görülmesi bakımından istatistiksel anlamlı fark saptandı (sırasıyla p=0,023 ve p=0,029). Bulantı ve kusma varlığının BBT'de patoloji görülmesi ile arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,045).
Özet (Çeviri)
Introduction: Patients use antiplatelet/anticoagulant drug which is increasing bleeding tendency is increasing with age. These patients can be admitted to the emergency room with minor head trauma and some ambiguities which may occur in the management of emergency services We undertook this study to determine the factor of intracranial hemorrhage in anticoagulated patients and patients on antiplatelet therapy and its impact on clinical management, identify predictors of positive imaging findings and their outcomes. Methods: ın a prospective analysis, All patients who had minor head trauma between June 1, 2014 and May 1 2015 were included in this study. They should be evaluated by doctors in the ED; no interference will be made during diagnosis and treatment. We reviwed medications, mechanism of injury, head CT results and outcomes. Demografic data, symptoms, clinical examinations were recorded. Results: 606 patients with minor head trauma were admitted to the emergency department. The average age of patients was 48.6 ± 22.6 and 57% (n = 345) were men, 43% (n = 261) were female. 30% of them (n:182) were taking antiplatelet/anticoagulant. Patients who use antiplatelet/anticoagulat is older then patients who didn't use antiplatelet/anticoagulat therapy. Patients had CT scanned and they had 14,6% pathological finding. But this wasn't statistically significant (p=0,762). Similarly, there was no statistically significant difference between users antiplatelet and anticoagulant therapy (p = 0.865). The ambulance came and alcohol was a statistically significant difference in the pathology seen on CT in patients (p = 0.023 and p = 0.029). Nausea was statistically significant in patients with pathology in the head CT (p=0,045). The other symptoms were not statistically significant. A patient was 46 years old who used ASA and klopidogrel. She died because of brain hemorrhage. Two older patients were died who didn't use any antiplatelet/anticoagulat drug. Conclusion: Minor head trauma in patients may die or have brain hemorrhage who use ASA with klopidogrel. However, symptoms of the patient, physical examination and laboratory data are insufficient to predict the risk of intracranial pathology.