Dismenoreyi etkileyen sosyodemografik faktörler
Soci̇ademographic factors affecting dysmenorrhea
- Tez No: 417439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR KÜRŞAD ERKURAN, DOÇ. DR. ARİF DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç ve Giriş: Dismenore prevalansına etki edebileceği düşünülen değişkenler arasında çeşitli etkileşimler bulunmaktadır. Bu çalışmada amaç dismenore şikâyetiyle acil servise başvuran hastalarda çeşitli biyolojik, sosyodemografik faktörlerin, dismenore görülme sıklığına etkisini incelemektir. Materyal Metod: Bu çalışma Ocak 2012-Ocak 2014 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi (AİBÜ) Acil Servisi'ne dismenore şikâyetiyle başvuran kadın hastalara, önceden hazırlanmış dismenore veri formunun uygulanması ile yapılmıştır. Hasta verileri kaydedilerek istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dismenore ile başvuran 215 vaka dâhil edilmiş, hastaların yaş ortalaması 21.80±3.75 saptanmıştır. Vakaların ortalama menarş yaşı 13,37±1,38 ve dismenore başlangıç yaşı 14,68±3,47 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose and introduction: It is thought that there are various interactions between variables which have an effect on prevalence of dysmenorrhea. In this study, it has been aimed to investigate the effects of miscellaneous biological, sociodemographic factors on prevalence for dysmenorrhea among patients who applied to emergency service by complaining of menstrual cramp. Material and method: This study has been performed by fulfilling the pre-prepared dysmenorrhea data form to the female patients who applied to Emergency Department of Abant Izzet Baysal University Medicine Faculty between January 2012 and January 2014. Patient data was recorded and then assessed statistically. Findings: 215 cases who applied due to menstrual cramp were included to the study and mean age of patients was determined as 21.80±3.75. Mean age of menarch for these cases was 13,37±1,38 whereas mean age for the first dysmenorrhea attack was 14,68±3,47.