Alanya ilçesinde turizm ve konaklama işletmelerinde turist memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of satisfaction of the tourism and accommodation establishments in Alanya
  1. Tez No: 417540
  2. Yazar: VİLDAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın temel amacı, tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemiz için büyük bir turizm potansiyeline sahip olan Alanya ilçesinin Türk Turizmi içerisindeki önemini belirtmek, dış turizmin bölgede meydana getirdiği ekonomik, sosyal, doğal çevre üzerindeki etkileri açıklamak ve konaklama işletmelerinin turist memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada yerli ve yabancı turistlere 27 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplam 104 anket değerlendirmeye alınmış ve SPSS 17 programında güvenilirlikleri kontrol edilip, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak, yapılan analizlerde otel işletmelerinde çalışan personelin davranışlarının diğer unsurları geride bırakarak, turist memnuniyeti üzerinde oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Turizm, Dış Turizm, Ekonomik, Sosyal ve Doğal Çevre, Turist Memnuniyeti
Özet (Çeviri)
The main reason of this study is to point out the importance of Alanya county with historical and natural beauties in Turkish tourism that brings out huge tourism potential for our country and explain economic,social,natural impacts by foreign tourism in the region and survey lodging facility effects on tourist satisfaction.The survey includes a questionnaire with 27 inquiries applied to the both domestic and foreign tourists.A total of 104 questionnaires were evaluated and controlled trustworthiness by SPSS 17 program,examined with factor analysis,correlation analysis,regression analysis techniques. As a result,analyses show that general behaviour of staff in lodging facilities surpasses other elements and super effective on tourist satisfaction.There are some suggestions available according to the data obtained by the survey. Key Words : Tourism, Foreign Tourism,Economical,Social,Natural Environment,Tourist Satisfaction