Bilgi paylaşımı perspektifinde öz yeterliliğin çalışan yaratıcılığına etkisi
Investigating the effect of self efficacy on employee creativity from the perspective of knowledge sharing
  1. Tez No: 417683
  2. Yazar: BERNA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde, küreselleşme ile ortaya çıkan rekabet ortamında, organizasyonların hızla değişen koşullara uyum sağlayabilmelerinin yollarından biri, yeni ve orijinal fikirler üretmekten, diğer bir ifadeyle çalışan yaratıcılığından geçmektedir. Çalışan yaratıcılığı özünde bilgi ile şekillenir. Bu bağlamda, bilginin çalışan yaratıcılığına dönüşmesinin, organizasyonlarda bilgi paylaşımı sayesinde gerçekleşeceğini söylemek mümkündür. Bilgi paylaşımı ve çalışan yaratıcılığının organizasyonlar açısından önemi doğrultusunda, bu tez çalışmasında, organizasyonlarda bilgi paylaşımı, çalışan yaratıcılığı ve öz yeterliliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi, bilgi paylaşımı ile çalışan yaratıcılığı ilişkisinde öz yeterliliğin aracılılık rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise, çalışanların bilgi paylaşımı, yaratıcılığı ve öz yeterliliğinde demografik özellikler açısından farklılık olup olmadığının ortaya konmasıdır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmelerdeki 392 beyaz yakalı çalışana uygulanan anket verileri SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, bilgi paylaşımının çalışan yaratıcılığını olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları ayrıca, öz yeterliliğin bilgi paylaşımı ile çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolüne sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the competitive conditions arising from globalization, producing new and original ideas in organizations, in other words employee creativity, is one of the ways to adapt to the rapidly changing circumstances. Knowledge characterizes employee creativity. As a consequence, it can be stated that the transformation of knowledge into employee creativity requires knowledge sharing in organizations. In the light of the crucial role of knowledge sharing and employee creativity in organizations, the purpose of this study is to examine the relationships between knowledge sharing, employee creativity and employee's self efficacy and to discover the mediation role of self efficacy on the relationship between knowledge sharing and employee creativity. In addition, to find out the difference in knowledge sharing, employee creativity and self efficacy with regard to employee demographics, is another purpose of this study. The research is carried out in telecommunications industry in Turkey, with 392 white collar employees and the data is analyzed with SPSS statistical software. The results of the study show that knowledge sharing has a positive effect on employee creativity. Moreover, the results from this study indicate the partial mediation role of self efficacy on the relationship between knowledge sharing and employee creativity.