Rusçanın yabancı dı̇l olarak öğretı̇mı̇nde ı̇nternet kullanımı
The use of internet in teaching Russian as a foreign language
  1. Tez No: 417758
  2. Yazar: CİHAN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORHAN KORBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda çok hızlı gelişen internet teknolojileri, yaşamımızın her alanında yaygın bir kullanım alanı bularak vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Günlük yaşamımızın bir parçası olan internet, kaçınılmaz olarak eğitim hayatımızda da etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde neredeyse her ortamda internete ulaşım olanağı bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler sayesinde internet mobil olarak kullanılabilmektedir. İnternetin sağladığı anlık iletişim olanağı sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki bir bilgiye anında ulaşılabilmekte, bu sayede öğrenci ve öğretmen aynı mekânda bulunmadan eş zamanlı öğrenme ortamı oluşturulabilmektedir. Eğitim kurumları örgün eğitimi internet teknolojileri sayesinde yaygın eğitim ile desteklemektedir. Birçok eğitim kurumu da internet ortamında eğitim programları düzenlemektedir. İnternet, yabancı dil öğrenmeye ve öğretmeye oldukça elverişlidir. Bu çalışmada“Bir yabancı dil olarak Rusça, internet ortamında nasıl öğretilebilir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Öğrencilere internet ortamında Rusça öğrenme tutumlarını tespit etmek amacıyla bir anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin internet ortamında Rusça öğrenmeye yönelik olumlu tavırlar sergiledikleri görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Yabancı Dil Olarak Rusça, Rusça Öğreniminde İnternet Kullanımı, Web Tabanlı Rusça Eğitimi, Web Tabanlı Dil Eğitimi
Özet (Çeviri)
In the recent years, the rapidly developing Internet has become indispensable by receiving widespread area of usage in every step of our life. Internet, being a part of our daily life, is also used regularly in education life. At the present time, Internet can be accessible from almost everywhere. Internet can be used mobile via the means of laptops, smart phones and tablets. It is possible to reach any information over the world under favour of Internet providing instantaneous communication means. Thus, teachers and students can set up a synchronous learning platform without sharing the same place. Educational institutions support formal education with non-formal education by using Internet technologies. Many educational institutions have instructional program on Internet. Internet is very suitable for learning or teaching languages. In this study, the answer to the question:“How is it possible to teach Russian as a foreign language on the Internet?”was searched. Students were conducted a questionnaire on the purpose of identifying their attitudes towards learning Russian on the Internet. Results of the study revealed that students have positive attitudes towards learning Russian on the Internet. Keywords : Russian as a Foreign Language, The Use of Internet in Teaching Russian Language, Web-Based Russian Language Education, Web-Based Language Education