Kurumsal yönetim kavramı ve özel hastane çalışanlarının kurumsal yönetim konusuna ilişkin algılarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
The concept of corporate governance and an investigation for the determination of perception related to corporate governance issues of private hospital employees
- Tez No: 417884
- Danışmanlar: PROF. DR. VALA LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, en önemli menfaat sahibi gruplardan biri olan çalışanların, çalıştıkları özel hastanelerdeki yönetim uygulamalarının kurumsal yönetime yakınlığı hakkındaki algılarının anlaşılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan yöntem, kolayda örnekleme olmuştur. Veri toplamak için oluşturulan ankete faktör analizi uygulanmıştır. İstanbul ilinde seçilen yedi özel hastane çalışanlarına bu anket uygulanmış, sonuçlar istatistiksel yöntemlerle (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ile sınanmıştır. Grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi ile Kruskall Wallis test tekniklerinden yararlanılmıştır. Buna göre, seçilen yedi özel hastanede çalışanların kurumlarındaki yönetim uygulamalarının, kurumsal yönetim uygulamalarına ne ölçüde yakın olduğu konusundaki algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç, düzeltilmesi ve yükseltilmesi gereken uygulamaların varlığına rağmen ortalamanın üzerinde (3,65±0,51) bulunmuştur. Bu durum hastane uygulamalarının da tüm dünyaya paralel olarak, kurumsal yönetim ilkelerine adapte olabilecek bir yapıya gelebileceğine işaret etmektedir. Anahtar Kelimeler : Yönetim, Yönetişim, Kurumsal Yönetim, Hastane Yönetimi, Kurumsal Yönetim Algısı
Özet (Çeviri)
This study was aimed to understand the perception of the private hospital employees about their hospitals' management practises proximity to corporate governance. The method used was easy sampling. Factor analysis was applied to the generated survey. The questionnaire has been applied to seven private hospitals employees in Istanbul. The results were analyzed with statistical methods. Compliance with the normal distribution of quantitative data was tested with Shapiro-Wilk test. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis test were used for group comparisons. Accordingly, employee perceptions about the corporate governance of private hospitals were determined. Results are above average (3,65±0,51) although applications need to be corrected. In this case, the hospital administration are likely to come to a building that can be adapted to the corporate governance principles in parallel in the whole world. Key Words : Management, Governance, Corporate Governance, Hospital Management, Perception of Corporate Governanc