The role of sound design in filmic narration: Case studies from cinema of Turkey after 2000
Sinemasal anlatımda ses tasarımının rolü:2000 sonrası Türk sinemasından örnekler
- Tez No: 418003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KARADOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, bir filmin ses kuşağının tasarımında sesin hangi özelliğinin hangi işlevleri yerine getirdiğinin tespiti için kapsamlı bir yöntem ortaya koymaktadır. Oluşturulan analiz çerçevesi, film sesinin dört temel özelliğini incelemektedir; bunlar sesin fiziksel, mekansal, zamansal ve fonksiyonel özellikleridir. Aynı zamanda 2000 yılı sonrasında çekilen, Türkiye'nin yeni sinemasından seçilmiş örneklere yer vererek, ilgili filmlerin yönetmenlerinin ses kuşağına bakışlarının gözlemlenmesi ve filmlerinde ses tasarımının yerinin incelenmesi de hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of sound design in filmic narration by building a comprehensive analysis methodology that can be used to focus on how different properties of sound serve particular functions in a soundtrack. The framework of the analysis consists of four components, which are the physical, spatial, temporal and functional properties of film sound. In the meantime, case studies selected from the new cinema of Turkey provides an insight about how directors approach sound design in their films.