7E öğrenme modelinin sosyal bilgiler dersi 'Demokrasinin serüveni' ünitesinde işlenişinin öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of the 7E learning model on conducting a lesson on attitude of student towards the course on the subjects of social studies in the unit of 'Demokrasinin seruveni'
  1. Tez No: 418171
  2. Yazar: YUSUF ZINGAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL KEÇECİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersi altıncı sınıf“Demokrasinin Serüveni”ünitesinde 7E öğrenme modeline göre hazırlanan etkinliklerin öğrencilerin akademik başarısına ve derse yönelik tutumlarına etkisini tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu Ağrı ili Merkez ilçesinde bulunan bir ortaokuldaki 48 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında; iki farklı öğretim yönteminin etkinliğini belirlemek amacıyla“yarı deneysel desen”kullanılmıştır. Deney grubunda 7E öğrenme modeline göre hazırlanmış ders etkinlikleri ile öğretim, kontrol grubunda ise düz anlatım odaklı geleneksel yöntemlere dayanan öğretmen merkezli öğretim aynı ders öğretmeni tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulama aşaması 7 haftalık toplam 21 saatlik uygulama süresince gerçekleşmiştir. Bu sürecin ilk haftası ön testler için, son haftası son testler için kullanılmış olup aradaki 5 haftalık süreç ise ünitenin kazanımlarına uygun olarak öğretmen merkezli ve 7E öğrenme modeline ayrılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Demokrasinin Serüveni Başarı Testi (DSBT), Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği (SBTÖ) ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YYGF)'dur. Verilerin analizinde şunlar kullanılmıştır: Ölçek ve alt boyut puanlarının normallik sınamasında Çarpıklık (Skewness) katsayısı, ön ve son testlerin karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş t Testi, Bağımsız Örneklem t testi. Araştırmanın sonucunda deney grubundaki öğrencilerin akademik başarısı ile kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutum puanlarında ise anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Nitel verilerin analizi sonrasında 7E öğrenme modelinin uygulandığı deney grubu öğrencileri ders sırasında işbirliği içerisinde çalışarak konuyu pekiştirme fırsatı bulduklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin 7E öğrenme modeline göre işlenen dersi tercih etme nedenlerine bakıldığında, konuları öğrenirken aynı zamanda eğlendiklerini ve bu modelin öğrenmeyi daha kalıcı hale getirdiğini ifade etmişlerdir. Öğretmen merkezli öğretimin uygulandığı kontrol grubu öğrencileri ise derste öğretmenin aktif olduğunu, kendilerinin ise pasif bir şekilde dersi takip ettiklerini ve dersin sıkıcı geçtiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine effects of the activies of the subject of“The Adventure of Democracy”prepared in accordance with the 7E learning model on academic achievement of students and their attitude towards the course. The research group of the study is comprised of 48 students at secondary school in the central district of Ağrı. The research follows a mixed pattern. In the quantitive part, 'quasi experimental pattren' has been employed in order to determine the efficiency of two different teaching method. While classroom activities prepored by 7E learning method are conducted in the experiment group, in the control group teacher-centered teaching has been conducted by the save teacher. The implementation process of the study took seven week period, a total of 21 hours of implementation. The first week of the process was used for the pre tests, the last weeks for post tests and five weeks process in beetween was used as teacher-centered suitable for the achievements of the unit and 7E learning Model. The data were obtained through three different measurement of instrument which are 'The Adventure of Democracy Achievement Test (ADAT), 'Social Studies Attitude Test (SSAT) and 'Quasi Structured Interview Form (QSIF) During the data analysis, the followings werw used: Skewness Index fort he normalcy testing of the scale and sub-dimension points. Match-up T Test for the comparison of pre and post tests, two distinct sample T Test. The result of the study suggests that there is a stasticaly significant relation between the academic achievements of the students in the experiment group and control group, in favour of the experiment group. However, there is no statisticaly significant differens between the two groups in terms of their attitudes towards social studies course. After the analysis of the qualititive data, the experiment group students whom 7E Learning Model applied to stated that they had the coice of reinforcing the subject by studying concertedly. When considering the resons of the students, preference of the course performed according to 7E Learning Model, if has been found out that, students learnt the subject as weel as having fun. In addition, they stated that this model made learning permonent. On the contrary, he teacher-centered teaching control group students stated that, the teacher had the active and they themselves had the passive role. As a result, they expressed that the course was boring.