Van ili Gövelek Köyü doğal mera vejetasyonunun botanik kompozisyonu ve verim potansiyelinin belirlenmesi
Determination of botanical composition and yield potential of natural pastures vegetation in Govelek Village of Van
- Tez No: 418687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MACİT ERTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma 2014 yılında Van ilinin Gövelek köyünde yürütülmüştür. Çalışmada Botanik kompozisyon, mera durumu ve mera verimi belirlenmiştir. Gövelek köyünün mera vejetasyonunun belirlenmesi için Lup yöntemi kullanılmış, verimin belirlenmesi için kafesler yerleştirilmiştir. Gövelek köyüne ait meralarda yapılan çalışma sonucunda %91.56 oranında bitki ile kaplı alan, %26.67 Poaceae, % 11.91 Fabaceae % 53.62 diğer familyalardan bitkiler saptanmıştır. Mera verimi 56.9 kg/da olarak belirlenmiştir. Meralarda %25.5 oranında iyi cins bitkiler saptanmış ve zayıf mera durumunda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Govelek Village of Van province in 2014. In this study; botanical composition, pasture productivity and status was determined. Lup method was used for determinetion of pasture vegetation. The vegetation study results were identified of 91.56% rate in the area covered by plants, Poaceae 26.67%, Fabaceae 11.91% and 53.62 % Fabaceae family from other plants. Pasture yield was determined as 569 kg/ha. Good quality plants found 25.5% in pasture sand pasture have been identified as the weak pasture.