Bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin lipaz aktivitesi üzerine etkileri
The effects of some plant extracts and chemical compounds on lipase activity
- Tez No: 394552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gıdalar ile alınan yağlar istenmeyen kalorilerin en büyük kaynağı olarak bilinir, özellikle triaçilgliserollerin inhibisyonu, yağ depo mekanizmasını azaltarak bu konuya yeni bir yaklaşım getirmiştir ve bu da metabolizma için çok önemlidir. Obezite lipaz enzim inhibisyonu ile kontrol altına alınabilir. Lipazlar, triaçilgliserol ve fosfolipidleri sindirmek için gerekli olan enzimlerdir. Triaçilgliserollerin sindiriminde etkin bir rol oynayan pankreatik lipaz, pankreas tarafından sentezlenen ve salgılanan lipolitik bir enzimdir. Ayrıca total yağ sindiriminde %50-70 oranında görevlidir. Doğal bitkiler birçok ülkede vücut ağırlığı yönetimi ve kontrolü için diyet takviyesi olarak kullanılmaktadır. Anti-obezite özelliği bulunan doğal ürünlerin pankreatik lipaz inhibisyonu üzerindeki potansiyel etkisinin belirlenmesi en çok çalışılan mekanizmalardan biridir. Bu çalışmada, çeşitli bitki ekstrelerinin ve kimyasal bileşiklerin antilipaz aktiviteleri incelenmiştir. Çalışmamızda elde edilen sonuçlardan bitki ve kimyasal maddelerin lipaz enzimi üzerindeki % inhibisyon değerleri konsantrasyona bağlı olarak değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Dietary lipids represent the major source of unwanted calories, specifically inhibiting triacylglycerol digestion forms a new approach for the reduction of fat absorption and thus is very important for metabolism. Obesity could be controlled with lipase enzyme inhibition. Lipases are enzymes that digest fats, including triacylglycerols and phospholipids. Pancreatic lipase the principal lipolytic enzyme synthesized and secreted by the pancreas, plays a key role in the efficient digestion of triacylglycerols. It is responsible for the hydrolysis of 50-70% of total dietary fats. Medicinal plants have been used as dietary supplements for body-weight management and control in many countries. Pancreatic lipase inhibition is one of the most widely studied mechanisms for the determination of the potential efficacy of natural products as antiobesity agents. In the present study, the antilipase activity of various plant extracts and chemical compounds was examined. According to results plant extracts and chemical substances, showed concentration dependent inhibition values of on the lipase enzyme.