Pentilentetrazol ile uyarılan epilepside U vitamininin lens dokusu üzerine etkileri
Effects of vitamin U on lens tissue in pentylenetetrazole induced epilepsy
  1. Tez No: 578835
  2. Yazar: SİNEM BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Epilepsi, beynin spesifik bölgelerindeki nöronların kaybı sonucu ortaya çıkan, tekrarlayan ve tanımlanabilen bir olayla tetiklenmemiş nöbetlerle karakterize olan nörolojik bir hastalıktır. U vitamini (S-metil metiyonin sülfonyum klorür) yapısında kükürt bulunan, başta lahana olmak üzere birçok besinde yer alan, deneysel çalışmalar sonucu antioksidan, antiinflamatuar, antiülser gibi çeşitli etkileri olduğu kanıtlanmış, vitamin sınıfında olmamasına karşın vitamin olarak adlandırılan bir maddedir. Çalışmamızda sıçanlarda pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulmuş epilepsi modelinde U vitamininin lens dokusu üzerindeki koruyucu etkileri araştırıldı. Bu sebeple çalışmamızda 28 adet Sprague Dawley türü erkek sıçanlar kullanıldı ve bu sıçanlar rastgele seçilerek dört gruba ayrıldı. I. grup (kontrol grubu) sıçanlara intraperitoneal olarak 7 gün süre ile % 0.9 NaCl verildi. II. grup (U vitamini grubu) sıçanlara U vitamini 7 gün süre ile günde 50 mg/kg olacak şekilde intraperitoneal olarak verildi. III. grup (PTZ grubu) sıçanlara tek doz (60 mg/ kg) PTZ verilerek epilepsi oluşturuldu. IV. grup (PTZ ve U vitamini grubu) sıçanlara önce 7 gün süre ile U vitamini, günde 50 mg/kg olacak şekilde, intraperitoneal olarak verildi. 7.günde U vitamini verilmesinden 1 saat sonra, intraperitoneal olarak tek doz (60mg/kg) PTZ verildi. PTZ verilmesinden 3 saat sonra ise sıçanlara 90 mg/kg ketamin verilerek bayıltma işlemi yapıldı. Çalışmamızda PTZ verilmesiyle lens dokusunda glutatyon değerinde azalma olduğu görüldü. PTZ grubuna U vitamini verilmesiyle lens dokusundaki GSH değerinin arttığı gözlendi. Lens dokusunda PTZ verilmesiyle CAT, SOD, GPx, GR, GST, AR, SDH aktivitelerinde ve AOPP değerinde artış olduğu saptandı. U vitamini verilmesiyle bu değerler tersine çevrildi. Elde edilen sonuçlara göre PTZ verilmesiyle lenste oluşan hasarın U vitamini verilmesi ile önlendiği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disorder characterized by recurrent and non-triggered seizures caused by the loss of neurons in specific regions of the brain. Vitamin U (S-methyl methionine sulfonium chloride) is structurally sulfur containing compound. Although it's not in the class of vitamins, it is called a vitamin and found especially in cabbage and many other foods. Experimental studies have shown that it has various effects such as antioxidant, antiinflammatory and antiulcer effects. In our study, the protective effect of vitamin U on lens tissue was investigated in the pentilentetrazol-induced epilepsy model in rats. For this reason, 28 Sprague Dawley rats were used, the rats were randomly selected and divided into four groups. Group I (control group) rats were given intraperitoneally 0.9% NaCl for 7 days. Group II (vitamin U group) were given vitamin U 50 mg / kg for 7 days intraperitoneally. Group III (PTZ group) rats were given a single dose (60 mg / kg) PTZ to produce epilepsy. Group IV (PTZ and U vitamin group) were given 50 mg / kg daily intraperitoneally for 7 days. Then, a single dose (60 mg / kg) of PTZ was given intraperitoneally 1 hour after the 7th day vitamin U administration. Three hours after the administration of PTZ, 90 mg / kg ketamine was administered to the rats to give a stun. In our study, a decrease in glutathione was observed in the lens tissue by the administration of PTZ. It was observed that the GSH value in the lens tissue increased with the administration of the vitamin to the group. The administration of PTZ caused an increased CAT, SOD, GPx, GR, GST, AR, SDH and AOPP activities in lens tissue. These values were reversed with administration of vitamin U. According to the results obtained, it can be suggested that the damage caused to the lens by the administration of PTZ is prevented by the administration of vitamin U.