Kiral Schiff baz türevlerinin 400 MHz 1H-NMR ile dinamik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 418828
  2. Yazar: ALİYE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAFER KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Bazı KiralShiff Baz türevlerinin dinamik özellikleri ve D-, L-Fenilalanin metil ester hidroklorür tuzlarıyla yaptığı kompleksleşme incelendi. Moleküler dinamik çalışması için dört tane Kiral Schiff baz türevinin (S1, S2, S3 ve S4) oda sıcaklığında (25 °C), ve durulma zamanları 400 MHz NMR spektrometresi ile ölçüldü. Ölçülen ve durulma zamanlarının oranından ( ve ), ligandların moleküler dinamiğinin belirlenebilmesi için ilgi zamanları hesaplandı. τ ilgi zamanı değerleri 10-9 s olarak bulundu. ilgi zamanı değerlerinden ligandlarımızın moleküler takla hareketi yaptığı belirlendi. Çalışmanın ikinci aşamasında, Kiral Schiff baz türevleri ile D-, L-Fenilalanin metil ester hidroklorür tuzlarının çeşitli konsantrasyonlarda, konukçu-konuk (host-guest) çözeltileri hazırlanarak titrasyon ölçümleri yapıldı. Elde edilen kimyasal kayma değerlerinden, 'a karşı grafiği çizilerek, bağlanma sabitleri (Ka) ve serbest enerji değişimleri (-DGo) bulundu. Bulunan Ka değerlerinden; S2 ligandının, diğer ligandlara göre oldukça düşük enantioyomerik tanıma göstermesine karşın D-enantiyomerini L-enantiyomere göre 4.97 kat enantiyoseçicilik gösterdiği görüldü. Diğer taraftan, S3 ligandı S1 ve S4'e göre daha iyi bir bağlanma ve enantiyoseçicilik gösterdi. S1 ligandı ile S4 ligandları karşılaştırıldığında, ligandın hem daha iyi bir bağlanma hem de daha iyi bir enantiyoseçicilik sergilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic properties of some chiral schiffbase derivatives and complexation of D-, L-Phenylalanine methyl ester hydrochloride salts were investigated. For the molecular dynamic analysis, the T1 and T2 relaxation times were measured for four Chiral Schiff-base derivatives (S1, S2, S3 and S4) at room temperature (25 °C) by 400 MHz NMR spectrometer. τ correlation time was calculated from R1/R2 ratio ( ve ) of the measuredT1 and T2 relaxation time values to assign the molecular dynamic of the ligands. τ values was found to be 10-9 s. The value of τ correlation time shows that our molecules do molecular tumbling. In the second part of the study, host-guest solutions at different concentrations of Chiral Schiff-base derivatives and D-, L-Phenylalanine methyl ester hydrochloride salts were prepared and titration measurements were done. versus graph was drawn from chemical shift values and the binding constants (Ka) and free energy changes (-DGo) were found. According toKa values, S2 ligand presented relatively lower enantiomeric recognition compared to other ligands. But D-enantiomer of S2 compared to L-enantiomer was showed 4.97 times better enantioselectivity. On the other hand, the S3 ligand showed better binding and enantioselectivity compared to S1 and S4. When S1 and S4 ligands were compared, S4 was showed better binding and enantioselectivityaccording to S1.