Madde ve ısı ünitesinde tam öğrenme modelinin tamamlayıcı yaklaşımına göre geliştirilen teknoloji destekli materyalin öğrenci üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Research on the effi̇cacy of technology - supported meteri̇al devoloped for the substance and heat uni̇t on students i̇n the complementary approach of complete learni̇ng model
- Tez No: 419312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma, fen ve teknoloji dersinin madde ve ısı ünitesinde tam öğrenme modelinin tamamlayıcı yaklaşımı için geliştirilen web destekli bir rehber materyal kullanarak öğretimin yapıldığı deney grubu ile tam öğrenme modelinin tamamlayıcı yaklaşımında geleneksel öğretimle ders işlenen kontrol grubunun öğrencilerin başarılarına, derse karşı tutumlarına etkisini araştırmak ve öğrencilerin cinsiyetinin başarı ve tutum üzerinde bir rolünün olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın deneme modelini, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen oluşturmaktadır. Örneklem, 2012-2013 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Ankara ili Sincan ilçesi Hacı Bektaş-ı Veli Ortaokulu'nun 6. sınıfında okuyan 4 farklı sınıftaki toplam 90 öğrenciden oluşmuştur. Basit rastgele örneklem seçimiyle deney grubu 45, kontrol grubu da 45 öğrenciden oluşturulmuştur. Deney grubuna tam öğrenme modelinin tamamlayıcı yaklaşımı için geliştirilen web destekli bir rehber materyal kullanılarak öğretim yöntemi, kontrol grubuna ise tam öğrenme modelinin tamamlayıcı yaklaşımında geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın veri toplama araçları; çalışmanın başında duyuşsal alan algı ölçeği, bilişsel alan giriş davranışlarını belirleme ölçeği, fen ve teknoloji dersi tutum ölçeği, konu başarı testi ön test olarak uygulandı. Çalışmanın sonunda ise tutum ölçeği, konu başarı testine son test olarak başvuruldu. Veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar SPSS 13.00 paket programına girilerek sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research, in the unit“substance and heat”of the science and technology lesson, the impact of instruction via a web-supported guide material that is particularly developed for the complementary approach of the mastery learning model on students' achievement and attitude towards the lesson and to establish whether students' gender had any role to play on them, through a comparison between the experimental group as instructed with the help of the aforementioned material and the control group as instructed in accordance with the traditional teaching methods, both under the complementary approach of the mastery learning model. The pilot model of this research comprises a semi-experimental pattern with pre-test/end-test control group. The sample consists of 90 students in total, who attend to the Hacı Bektaşi Veli Secondary School of the Sincan District of Ankara and receive education in 4 different classes at the sixth grade in the spring term of the 2012-2013 school year. The experimental and control groups were each composed of 45 students who were selected through simple random sampling method. The teaching method used in the experimental group was instruction via a web-supported guide material that is developed for the complementary approach of the mastery learning model, whereas the control group was instructed by traditional teaching methods. The data collection tools used in the study were affective domain perception scale at of the study, cognitive entry behaviors scale, science and technology lesson attitude scale, and subject success test as pre-test. At the end of the study, attitude scale and subject success test were applied as end-test. An analysis of the results obtained from data collection tools was carried out by entering those into SPSS 13.00.