Ofis çalışanlarının işletmelerin uyguladıkları sosyal sorumluluğa ilişkin algı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of perception and the social responsibility of business implemendet by office workers
  1. Tez No: 419336
  2. Yazar: ESRA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada ofis çalışanlarının çalıştıkları işletmelerin sosyal sorumluluk uygulamalarına ilişkin algıları nelerdir sorusu temel araştırma sorusu olarak belirlenmiş ve bu kapsamda demografik değişkenlere göre farklılıkların tespiti araştırmanın amacını oluşturmuştur. Bu amaç doğrultusunda, Sakarya'da özel ve kamu sektöründe çalışan kişiler üzerine bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında Sakarya'da çalışan sayısına bağlı olarak evrenin büyüklüğü hesaplanmış ve özel ve kamu sektöründe çalışan işçilere (n:395) anket uygulanmıştır. Çalışma sonucunda çalışanların vermiş oldukları cevaplar neticesinde frekans tabloları ile yüzde ve frekans dağılımları yapılmış, kurumsal sosyal sorumluluğa yönelik algıları belirlenmiştir. elde edilen verilere göre kamu sektöründe çalışan kişilerin etik, gönüllü, yasal ve ekonomik kurumsal sosyal sorumluluğa yönelik algıları özel sektör çalışanlarına göre daha olumsuz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research what are the questions related to the perception of social responsibility of enterprises they work for office workers identified in this study as a basis for research questions and according to the detection of differences in demographic variables in this context it has been the aim of the research. For this purpose, a field research was conducted on the people who work inprivate and the public sector in Sakarya. Within this research, the size of the universe, depending on the number of employees calculated in Sakarya and to workers in the public and private sector (n=395) questionnaire. the results of the answers they gave employees a result of frequency tables and frequency distributions made by the percentage is determined by the perception of corporate social responsibility. According to data obtained ethics of the people working in the public sector, voluntary, legal and economic corporate social responsibility towards the negative perceptions that have been identified than the private sector employees.