Üniversitelerde kurumsal imaj oluşumu: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nin kurumsal imajının öğrenciler açısından incelenmesi
The formation of corporate image in university: The measurement of Karamanoğlu Mehmetbey University in the view of students
- Tez No: 419337
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nin öğrenciler açısından nasıl bir imaja sahip olduğunu ölçmek ve öğrencilerin kurumsal imaja yönelik algılamalarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2014-2015 eğitim-öğretim yıllarında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri arasından belirlenen örneklem grubuna anket uygulanmıştır. Böylece üniversitenin öğrenciler açısından kurumsal imajı ile ilgili görüşler incelenmeye çalışılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenirliğine Cronbach Alpha katsayısı ile bakılmıştır. Verilerin çözümlenmesinden elde edilen bulgular tablolar şeklinde gösterilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, sınırlılıkları ve varsayımları ortaya konulmuş, ikinci bölümde ise imaj, kurumsal imaj, kurumsal imaj oluşumu konularının kuramsal çerçevesi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli, yöntemi, veri toplama teknikleri ve veri analizlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmadan elde edilen bulgular ile bu bulgulara ilişkin yorumlar belirtilmiştir. Beşinci bölüm ise elde edilen bulgular doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlar ve bu sonuçlara dayalı geliştirilen önerilerden oluşmaktadır. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nin kurumsal imajı orta düzeyde bulunmuştur. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nin öğrenciye verdiği destek ile öğrencinin örgütsel bağlılığı arasında orta düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin üniversitelerine yönelik kurumsal imaj algılarının cinsiyete göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure and evalute the image of Karamanoğlu Mehmetbey University in the view of students have both negative and positive perception about the different aspect of corporate image of the university. The survey was applied to students of Karamanoğlu Mehmetbey University Faculty of Economic and Administrative Sciences in 2014-2015 academic year questionnaire to a sample group of students identified have been implemented. Thus, opinions relating to corporate image for the university's students were studied. SPSS programme was used to analyze the data. The reliability of the scale was examined by using Cronbach's alpha coefficient. Data obtained from the analysis of the findings was shown in the tables and the results were interpreted. The study consists of five sections. In the first part, status of the research problem, purpose, significance, limitations and assumptions are introduced. In the second part, the theoretical framework of job satisfaction and organizational commitment are described. In the third part, the research model, methods, data collection techniques and data analysis are presented. In the fourth chapter, findings derived from research and interpretations related to these findings are revealed and the fifth chapter covers the emerging results in line with the findings and recommendations developed based on these results. Corporate image of the University Karamanoğlu Mehmetbey was found moderately. University Karamanoğlu Mehmetbey support for students with moderately of organizational commitment among the students was found positive and significant relationship. Corporate image perception for university students has reached the conclusion that not different according to gender.