Teaching English for specific purposes through the use of information and communication technologies and multimedia in Turkish Military Academy: A study on YouTube
Multimedya ve bilgi ve iletişim teknolojileri kullanarak alan İngilizcesinin Kara Harp Okulu'nda öğretilmesi: Bir YouTube çalışması
  1. Tez No: 419346
  2. Yazar: YASİN KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz dünyasında uluslararası iletişim ve işbirliği insanlık tarihi boyunca hiç olmadığı kadar gereklilik haline gelmiştir. Teknoloji sayesinde devletler, kurumlar, şirketler ve bireyler diğer milletler ile temas halinde olabilmektedir. Ancak devletleri, kurumları veya şirketleri temsil eden personelin belli alanlarda uzmanlaşmış olması gereklidir ki bu o alandaki terminolojiye hakimiyeti gerektirmektedir. Bu nedenle bir NATO üyesi olan Türk Silahlı Kuvvetlerindeki lider personeli için genel İngilizce bilgisi kadar askeri İngilizce terminolojisine hakimiyet büyük önem arz etmektedir. Klasik yöntemler ile ulaşılamayacak seviyede fark ve farkındalık yaratmak amacıyla bilgi ve iletişim teknolojisi ile multimedya gereçleri kullanarak dil ve terminoloji öğretilebileceği ve daha başarılı sonuçlar alınabileceği bu çalışma sonucuyla tespit edilmiştir. Askeri tabirlerin daha etkili öğretilmesi, daha uzun süre akılda kalmasının sağlanması ve Harbiyelilere ders dışı zamanlarda ve mezuniyet sonrasında kendi kendilerine nasıl İngilizce çalışacakları konusunda fikir vermek maksadıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışma kapsamında Kara Harp Okulunda ders gören iki kısım Harbiyeli deney ve kontrol grupları olarak yer almıştır. Her iki grubun öğretilmesi hedeflenen askeri terminolojiye hakimiyetleri ön test ile ölçülmüş ve her iki grup öğrencinin yakın seviyelerde bulunduğu belirlenmiştir. Sonrasında 6 hafta süre içinde gerçekleştirilen deneysel çalışmada deney grubuna teknoloji ve multimedya araçları kullanarak bu terminolojinin geçtiği videoları seyrettirilmiştir. Kontrol grubu ise bu terminolojiyi klasik yöntemlerle, sadece çalışma kağıtlarından okuyarak ve içerik ile ilgili soruları cevaplayarak öğrenmiştir. Faaliyet sonunda yapılan son test sonuçlarına göre deneysel çalışma yapan grup daha başarılı olmuştur. Son testin uygulanmasından 6 hafta sonra yapılan ertelenmiş son test uygulamasında ise deneysel çalışma yapan grup son testteki başarısını tekrarlamış, ancak kontrol grubu son testten daha düşük bir başarı sergilemiştir. Deneysel çalışma esnasında Harbiyelilerin derse olan ilgilerinin üst düzey olduğu gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise, konunun ilginç olmasına rağmen, kullanılan yöntemin ilgi çekici olmaması nedeniyle derse olan ilginin düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. Son olarak deneysel grupta bulunan Harbiyelilerin teknoloji ve multimedya kullanılarak dil eğitimi yapılmasına yönelik tutumlarının tespiti amacıyla yapılandırılmış görüşme uygulaması yapılmıştır. Harbiyeliler verdikleri yanıtlarda teknoloji kullanımının daha etkili öğrenme sağladığını, derse ilgi ve motivasyonlarının daha yüksek olması nedeniyle daha iyi öğrendiklerini ve bu çalışma sayesinde edindikleri tecrübe ile Youtube gibi internet yararlanılarak ders dışında ve mezuniyet sonrasında kendi kendilerine dil gelişimlerini geliştirmeye devam edebileceklerini belirtmişlerdir. Deney ve kontrol grupları arasındaki başarı farkı SPSS kullanılarak analiz edilmiş ve deneysel grubun anlamlı bir fark ile daha başarılı olduğu görülmüştür. Bu çalışmayı değerli kılan en önemli şey sanal ortamda bulunan çok çeşitli ve zengin bilgi kaynaklarının dil eğitimi için etkili ve ilgi çekici bir kaynak olarak kullanılabileceğini ispatlamış olmasıdır. Bunun yanında bu kaynağa ulaşımın neredeyse sınırsız olması öğrenme ortamlarının daha esnek ve daha ulaşılabilir olmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle insanlar artık dil öğrenmek için sadece dershane ortamına mecbur olmadıklarının farkına varmakta ve sürekli ve yaşam boyu öğrenme konusunda bir farkındalığa ulaşmaktadırlar. Öğretmenler ise günümüz teknolojisi sayesinde zengin ve çok çeşitli materyal desteğine sahip olmaları sayesinde daha etkili ders anlatabilecekler ve öğrencileri motivede zorlanmayacaklardır.
Özet (Çeviri)
In today's World, international communication and cooperation have gained greater importance than ever before in the history of mankind. Thanks to technology, the states, institutions, corporations and individuals can connect with other individuals, corporations, organizations and nations. However, the people representing the states, institutions and corporations are required to be experts on certain areas of the language they use to communicate, which requires being competent on the terminology on that certain area. Therefore, teaching English for Specific Purposes has become an important necessity recently. As a natural outcome of being a NATO member, the leader personnel of Turkish Armed Forces must be competent in English military terminology in addition to mastering general English in order to represent Turkey better. This study proves that higher language competence and awareness can be achieved by using the information and communication technologies and multimedia devices. This study was conducted to find out whether or not military terminology could be taught better and for longer terms through the use of ICT and multimedia devices. Another purpose of this study is equipping the cadets with the idea of being able to learn on their own after the classes and even after graduation thanks to the experience they obtained during this study in the class. The participants of this study are two classes of Cadets in Turkish Military Academy in Ankara, Turkey. Both groups' competence on the target military terminology were similar according to the pre-test scores. The experimental group watched Youtube videos to learn the target terminology unlike the control group that learned the same content by reading and answering the comprehension questions about the terminology. After the treatment for six weeks, a post-test was administered, and the results of it revealed that experimental groups scored much better than the control group. Four weeks after the post-test, another test (delayed-post-test) was administered to see the retention levels of both groups. Experimental group reached almost the same results, but the control group scored lower than its post test results. It was observed that the experimental group was more interested in the lessons than the control group. Despite the interesting topics, as a result of the dull nature of the materials used in the control group, control group's attention span was shorter. Finally, a structured interview was conducted on ten of the cadets in the control group in order to elicit their attitudes towards the use of technology and multimedia to learn military terminology. The answers showed that cadets find technology use better than the lessons they were taught through classical methods. Also, they expressed the fact that they learned how to continue learning on their own after the classes and even after graduation by exploiting the internet sites such as Youtube. The test scores were analyzed using SPSS and the experimental group proved to be much better than the control group at learning the target terminology. What makes this study worthwhile is the fact that it makes the learners and teachers aware of the fact that internet is abundant in resources to learn or teach English. Moreover, this rich resource is available everywhere provided that there is internet access. Therefore, cadets gained awareness in the fact that they don't have to be in the class at a certain time to learn English, which enables lifelong learning habits on behalf of cadets. Lastly, the teachers have access to a very rich resource of supplementary materials that boost their classes by enriching their lessons; therefore, teachers will be able to motivate students better and achieve greater success.