Bireysel emeklilik sistemi ve genç tüketicilerin algı ve tutumları üzerine bir araştırmabireysel emeklilik sistemi ve genç tüketicilerin algı ve tutumları üzerine bir araştırma
A research on individual retirement system and perception and attitudes of young consumers
  1. Tez No: 419347
  2. Yazar: MEHMET ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı genç tüketicilerin bireysel emeklilik sistemine yönelik algılarının ve tutumlarının belirlenmesidir. Araştırma kapsamında genç tüketicilerin bireysel emeklilik sistemine yönelik algılarının belirlenmesi adına veri toplama yöntemi olarak anket formu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple araştırmanın evrenini Ankara ili Keçiören ilçesi sınırlarında yaşayan 15-24 yaş aralığında olan genç tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 392 katılımcıya 15.03.2015 trihinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler doğrultusunda genç tüketicilerin bireysel emeklilik sistemine yönelik görüş ve algıları cinsiyet, yaş, eğitim, aylık gelir, babanın sosyal güvencesi ve kardeş sayısı bakımından; T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) gibi istatistiksel teknikler kullanılarak test edilmiştir. Araştırma kapsamında ayrıca genç bireyler tarafından anket formunda yer alan sorulara ilişkin cevaplar Cross Tabb istatistik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlara göre genç tüketiciler tarafından bireysel emeklilik sistemi ve işleyişi bilinmektedir. Ancak genç tüketicilerin bireysel emeklilik sistemi için gerek devlet gerekse de emeklilik şirketleri aracılığı ile düzenlenen tanıtım kampanyaları ve teşvik uygulamalarını yetersiz gördüğü anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individual perception of the pension system in order to determine data collection methods within the scope of the questionnaire targeted the young consumer research to determine the perception of young consumers of the private pension system was carried out within the scope of research applications. The population of the research in this context is created with younger consumers in the 15-24 agerange living in the province of Ankara. Participation of 392 applications were made within the study questionnaire. Opinions and perceptions of young consumers in the data line obtained under research for the private pension system, gender, age, education, income, father comparison in terms of social security and the number of siblings t-test, One-way analysis of variance (ANOVA) statistical techniques are used. Numerical and percentage distribution for further answers to the questions in the questionnaire are under investigation by a young cross-examination on behalf of the Tab Bar is referenced in the statistical analysis. Pension system by young consumers based on the results obtained under the operation of research is known. However, promotion campaigns should be organized for the state pension system as well as young consumers through incentives and pension companies have understood that saw as inadequate.