İmam - hatip liselerinde okutulan Arapça dersi yazılı sınav sorularının soru yazma ilkeleri ve Bloom Taksonomisi'ne göre analizi
Analysis of Arabic language teaching written exam questions i̇n religious vocational high school according to question writing tecniques and Bloom's Taxonomy
- Tez No: 419361
- Danışmanlar: DR. HAMZA ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, İmam-Hatip Liselerinde Arapça dersinde sorulan soruları soru yazma ilkeleri ve Bloom Taksonomisi'ne göre analizini yapmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma için öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada belgesel tarama modeli kullanılmıştır. Öğretmenlerin yazılı sınavlarda sordukları soruların soru yazma ilkeleri ve Bloom Taksonomisi'ne göre değerlendirilmesi frekans dağılımı ve yüzde istatistik teknikleri kullanarak belirlenmiştir. Bu yöntem kapsamında İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan İmam-Hatip Liselerinden temin edilen ve Arapça dersi yazılı sınavlarında sorulan 378 soru Bloom Taksonomisi'nin bilişsel seviyelerine göre analiz edilmiştir. Soruların daha çok alt bilişsel düzeyde sorulduğu belirlenmiştir. Sorular soru tiplerine göre analiz edilmiştir. Soruların çoğunlukla alt bilişsel düzeydeki hedef davranışlara yönelik; kısa cevap, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin soru hazırlarken dikkat ettiği hususları belirlemek amacıyla anket uygulanmış, anketten alınan veriler analiz edilerek bu çalışmada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to do analysis of questions asked in Arabic language teaching at Religious Vocational High School according to questions writing techniques and Bloom's Taxonomy. First of all, literature scan is done for research and Document Analysis Method is used. Evaluating of asking questions in written exam according to question writing techniques and Bloom's Taxonomy is specified by using frequency distribution and percentage statistical techniques. As part of this method, provided from Religious Vocational High School in the Central Anatolia and asked in Arabic language teaching written exams, 378 questions are analysed according to cognitive levels of Bloom's Taxonomy. Questions are examined according to their types. It is stated that questions are mostly oriented to target behaviour in the low cognitive levels such as short answer, gap-filling and multiple choice. Moreover, it is conducted out a poll in order to identify the situations teachers' paying attention while preparing questions, and examining acquired datas from survey is given in this study.