Türkçe öğretiminde elektronik ders kitabı kullanmanın başarı, öz yeterlik inançları ve tutuma etkisi
The effects of usi̇ng electroni̇c books on academi̇c achevement, self-effi̇cacy beli̇efs and atti̇tudes towards turki̇sh teachi̇ng
  1. Tez No: 419388
  2. Yazar: PAKİZE URFALI DADANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Her geçen gün gelişmeye devem eden teknoloji eğitim alanını da etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı Türkçe öğretiminde elektronik ders kitabı kullanmanın başarı, öz yeterlik inançları ve tutuma etkisini incelemektir. Bu araştırmada Türkçe öğretiminde elektronik kitap kullanan öğrenciler ile basılı kitap kullanan öğrencilerin başarıları, öz yeterlik inançları ve tutumlarını karşılaştırmak da hedeflenmektedir. Ayrıca, Türkçe derslerinde elektronik kitap kullanan öğrencilerin, bu sürece yönelik görüşlerini belirlemek de araştırmanın bir başka amacıdır. Nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem yaklaşımının benimsendiği bu çalışmada, açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel araştırma boyutunda ön test-son test, deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler;“Türkçe Dersi Başarı Testi”,“Türkçe Dersi Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Başarı testi, araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Testin KR-20 güvenirlik katsayısı .80 bulunmuştur. Çalışmanın nitel araştırma boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesi Mürüvver Bekir Elmaağaçlı Ortaokulunda öğrenim görmekte olan altıncı sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 16 haftalık (1 hafta ön test, 13 hafta deneysel uygulama, 1 hafta son test ve 1 hafta görüşme) bir süreçte gerçekleştirilmiştir. Deneysel işlem sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan elektronik ders kitabı kullanılmıştır. Kontrol grubu öğrencileri öğrenimlerine yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan basılı ders kitabını kullanarak devam etmişlerdir. Araştırma kapsamında elde edilen nicel veriler SPSS 17.00 paket programı ile analiz edilmiştir. Ön test-son test ölçümlerinden elde edilen verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistik teknikleri, Shopiro-Wilks testi, Tek Faktörlü Kovaryans Analizi (ANCOVA) ve t-testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde NVivo 9 programı kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri ile çözümlenmiştir. Araştırmada Türkçe derslerinde elektronik ders kitabı kullanan deney grubu öğrencileri ile basılı kitaptan öğrenimlerine devam eden kontrol grubu öğrencilerinin başarı, öz yeterlik inançları ve tutumları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda ise iki ana temaya ve bunlardan birine bağlı dört alt temaya ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel ve nitel verileri hem birlikte hem de alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırma sonuçlarına bağlı olarak birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology, which is continuously developing, even effects the field of education. The aim of this study is to investigate the effects of using electronic textbook on self-afficacy beliefs and attitudes in teaching Turkish subject. In this study, it is also aimed to compare the achievement, self-afficacy beliefs and attitudes of students using electronic textbooks with the students using printed books in Turkish training. Moreover, another aim in this study is to determine the views of students using electronic textbooks in Turkish subjects for this process. In the study, in which both quantitative and qualitative research methods were used, the exploratory sequential research design was applied. In the process of quantitative research pretest-posttest, quasi-experimental design with experimental and control group was used. Data were collected with“ The Turkish Achievement Test”,“The Turkish Lesson Self-Efficacy Perception Scale”and“The Attitude Scale Toward Turkish Lesson”. The achievement test was prepared by the researcher. The KR-20 reliability coefficient of the test was determined as 80. In the qualitative research process of the study, semi-structured interview technique was used. The participants were 6th graders who were at Mürüvver Bekir Elmaağaçlı secondary school in Yenimahalle, Ankara in the educational year of 2015-2016. The research was carried out in 16 weeks (1 week for pretest, 13 weeks for experimental application, 1 week for posttest and 1 week for the interview). The electronic textbook prepared by The Ministry of Education was used in the process of experimental operation. The control group continued their learning with using the books printed by The Ministry of Education. Quantitative data, collected during the experiment, were analysed with SPSS 17.00 package programme of data analysis. During the analysis of the data collected as a result of the measurements of pretest-posttest; descriptive statistics techniques, Shopiro-Wilks test, The One Factor Anaysis of Covariance (ANCOVA) and t-test were applied. The qualitative data of the research were analysed with NVivo 9 programme. The data collected with the interviews were analysed with descriptive and content analysis techniques. The study indicated that there was no significant difference between the participants of experimental group students using electronic textbooks and the control group students using printed books on account of their success level, self-afficacy beliefs and attitudes. As a result of the interviews with the students, two main themes and four sub-themes connected with one of those were discovered. The qualitative and quantitative data of the research were discussed both collaboratively and in the scope of the literature. Some recommendations were given depending on the results of the research.