Üstbilişsel beceri odaklı yazma süreçlerinin dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerisine etkisi
The effect of process - based writing focused on metacognitive skills - oriented to fourth grade students' narrative writing skill
  1. Tez No: 419389
  2. Yazar: BENGİSU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstbilişsel beceri odaklı süreç temelli yazma yaklaşımının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye edici metin yazma becerilerini ne derecede geliştirdiğini, uygulama süresince öğrencilerin ürünlerinde ve yazma performanslarında nasıl bir değişim olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Zonguldak ili Ereğli ilçesindeki bir devlet okulunda dördüncü sınıfta okuyan toplam 64 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden oluşan karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde, deney grubunda üstbilişsel beceri odaklı süreç temelli yazma çalışmaları, kontrol grubunda ise Türkçe Öğretim Programı'na göre yazma çalışmaları yapılmıştır. Çalışma, deney grubunda sekiz hafta boyunca toplam yirmi sekiz ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin hikâye edici metin yazma becerilerine ve hikâye edici metin yazma çalışmalarında yazma süreçlerini kullanmalarına ilişkin deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out to what extent fourth graders' enhancement in story writing skills by using metacognitive skills-oriented and process-based writing model. And to identify the evolution in their writing performance during practice process. The study group consisted of sixty-four students studying at fourth grade in primary school in Eregli, Zonguldak. In this study mixed method which consists of quantitative and qualitative research methods was used in collecting, analyzing and interpreting data. At the stage of the implementation process of the study, the experimental group was instructed by using metacognitive skills-oriented process-based writing model in writing activities and the control group was instructed through Primary Turkish Education Programme. The experimental group was given twenty-eight hours of story writing activities for eight weeks. As a result of the study between the gain scores of experimental and control groups in favor of writing the narrative texts skills and using the writing process in writing studies significant differences were found supporting the experimental group.