Biyoloji öğretmenlerine göre biyoloji öğretiminde kullanılan öğretim teknolojilerinin durumu ve öğrenci başarısına etkisinin incelenmesi: Afyonkarahisar ili örneği
The opinion of biology teachers' about the situation of instructional technology used in biology teaching and the evaluation effect of student success: Example city of Afyonkarahisar
- Tez No: 419390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2014-2015 eğitim–öğretim yılında, Afyonkarahisar'daki liselerde biyoloji öğretiminde kullanılan öğretim teknolojilerinin durumunu ve öğrenci başarısına etkisini, öğretmen görüşlerine dayanarak değerlendirmektir. Araştırmadaki veriler, öğretmenlere anket uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar ilinde görev yapan biyoloji öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 73 sorudan oluşan likert tipte bir ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak frekans, yüzde dağılımları ve khi-kare (X2) analizi, Bağımsız Örneklemler T Testi ve ANOVA analizi kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenler, liselerde biyoloji derslerinde kullanılan eğitim materyallerinin, yardımcı elemanın, okulların donanımının ve ders saati için ayrılan sürenin yeterliliği konusunda olumsuz görüş belirtmişlerdir. Öğretim teknolojilerinin kullanımının, öğrenci başarıları üzerindeki etkisine ise olumlu görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate status and the impact on student achievement of the instructional technology used in biology teaching in high schools in Afyonkarahisar in academic year 2014-1015 based on teacher opinions. Data for the study were collected through questionnaires to the teachers. The sample of the study was constituted in the academic year 2014-2015 by biology teachers in the province of Afyonkarahisar. In the survey, as data collection tool, a likert scale study consisted of 73 questions was used. Statistical techniques were used to analyze survey data.Teachers, as a result of the research, members have expressed negative opinions about, the training materials used in high school biology class, the auxiliary members and the adequacy of the time allocated for school equipment and lessons. It has been expressed that the use of educational technology had a positive impact on student achievement.