Katılım bankalarında kırmızı çizgilerin kamuoyundaki imajı; Ankara örneği
Public image of participation banks related with interest free banking system; sample of Ankara
  1. Tez No: 419391
  2. Yazar: RABİA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
“Katılım”sözcüğü kar ve zarara katılmayı ifade etmektedir. Dünyada katılım bankacılığı yerine faizsiz bankacılık kavramı kullanılmaktadır. Ülkemizde, 1983 yılında özel finans kurumları olarak kurulan bu yapılar, 2005 yılından itibaren katılım bankaları ismini almışlardır. Katılım bankalarının görevi, tasarruf sahiplerinden toplanan fonların faizsiz finansman prensipleri doğrultusunda ticaret ve sanayide değerlendirilerek, oluşan kâr veya zararın tasarruf sahipleriyle paylaşıldığı bankacılık sistemidir. Katılım bankalarının hem kanun koyucu tarafından zikredilmiş olması hem de doğaları gereği inancın emrettiği türden kırmızı çizgileri ve ayırt edici özellikleri vardır. Bu kırmızı çizgiler, bu bankaların ilk kuruluş yıllarında var olduğu gibi bugün de mevcuttur. Fakat katılım bankalarının ve kırmızı çizgilerin kamuoyundaki imajı karmaşıktır. Bu çalışmanın amacı; katılım bankalarındaki kırmızı çizgilerin kamuoyunda nasıl algılandığını tespit etmektir.“Değişen, büyüyen ve gelişen finans sektöründe bu kırmızı çizgiler nasıl korunabilir?”Sorusuna cevap aranmıştır. Yapılan çalışmada, ülkemizde vatandaşın algılamış olduğu faizsiz bankacılık sistemi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The word“Participation”means participation in profit and loss. The concept of interest-free banking is used instead of participation banking in the world. In our country, these structures, established as private financial institutions in 1983, have received the name of participation banks since 2005. The mission of participation banks is a banking system where the profit or loss is shared with shareholders through assessing the funds which are collected from shareholders by means of interest-free financial principles in trade and industry. Participation banks have red lines and distinctive features which are both legislated by law makers and ordered by their faith. These red lines are steel present, just as they were in their first foundation years. However, the public image of these participation banks and the red line is complex. Purpose of this study is to determine how the red lines are perceived participation in participation banks. I tried to find an answer to this question:“A changing, growing and developing the financial sector in how these red lines are protected?”. In this study, it is aimed to reveal the interest-free banking system which is perceived by the citizens of our country.