Kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri konusunun materyal ile öğretiminin 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına ve kalıcılığına etkisi
The effect of the teaching of addition and subtraction of fractions with materials on mathematics achievement and permanency of fifth - grade students
- Tez No: 419414
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç, ortaokul 5. sınıf matematik dersi kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri konusunun materyal destekli öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve kalıcılığına etkisini incelemektir. Araştırma, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara ilindeki bir devlet okulunda 5. sınıfta öğrenim görmekte olan 59 öğrenci ile 10 ders saati (2 hafta) süresince gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Deney grubunda materyal destekli öğretim yapılırken, kontrol grubunda geleneksel öğretim yapılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan 18 soruluk matematik başarı testi ve materyal destekli matematik öğretim sürecine ilişkin yarı yapılandırılmış öğrenci görüş formu ile toplanmıştır. Matematik başarı testinin geçerliği ve güvenirliği analiz edilmiş olup, KR-20 güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Matematik başarı testi ön test, son test ve kalıcılık testi olarak kullanılmıştır. Kalıcılık testi, uygulamadan beş ay sonra uygulanmıştır. Uygulama sürecinden elde edilen nicel veriler, bağımlı ve bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak SPSS 20 programında ve nitel veriler ise nitel veri analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, materyal destekli öğretimin yapıldığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğretimin yapıldığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasında, deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca uygulanan her iki yöntemin de öğrencilerin akademik başarıları üzerine anlamlı bir farklılık oluşturduğu gözlenmiştir. Kalıcılık testi sonucunda elde edilen bulgular, kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri konusunun materyal destekli öğretiminin kalıcılığı sağlayamadığını ortaya koymuştur. Fakat kontrol grubunda yapılan geleneksel öğretimin kalıcılığı sağlayabildiği ortaya çıkmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler öğrencilerin materyal destekli öğretim sürecine ilişkin olumlu düşüncelere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the teaching addition and subtraction of fractions with materials on mathematics achievement and permanency of fifth-grade students. Experimental pre-test and post-test design was used in this research. This research was applied in 2014-2015 academic year at spring term on the 59 students of one of the state secondary school in Ankara lasting 10 lessons (two weeks). Study group was defined with cluster sampling. Groups were defined randomly. While teaching with materials was applied in experimental group, traditional teaching was applied in control group. The mathematics achievement test was prepared by the explorer. The data were collected through mathematics achievement test and semi - constructed interview was applied to some of experiment group students to determine their views about addition and subtraction of fractions with materials on mathematics approach and activity. Reliability and substance analyzes were done and KR-20 reliability coefficient was calculated. The mathematics achievement test was used before and after the application. Morever, after five months, mathematics achievement test was applied to measure the permanency of the success. As a result of the data obtained through the research, it was determined that teaching with materials made a statistically significant difference in favor of experimental group in terms of achievement in mathematics. Both teaching with materials and traditional teaching made a statistically significant difference studensts in terms of achievement in mathematics. The data obtained in the permanence test, teaching with material of addition and subtraction with fractions has appeared unable to provide permanence. The data obtained from semi-constructed interview show that studenst have positive thoughts about teaching with materials.