Makamsal okul şarkılarının müzik eğitimindeki yerine yönelik uzman görüşleri
Instead modal expert opinions toward training school songs music in education
- Tez No: 419417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, örgün eğitim kurumlarında kullanılan makamsal okul şarkılarının, uzman görüşleri doğrultusunda müzik eğitimindeki yerini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, taslak anket oluşturulmuştur, görüşleri alınmak üzere uzmanlar tarafından uygulanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi icra edildiği için yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırma sürecinde toplam 74 uzman ile görüşülmüştür. Elde edilen veriler, bulgular ve yorumlar kısmında sıralanmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Makamsal, Okul şarkıları, Müzik Eğitimi,
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the importance of modal (makam) school songs used in the music lessons of middle school classrooms in Turkey. During this process, a questionnaire has been drafted and experts' opinions have been taken into account so as to formulate conclusions. Using qualitative research techniques, a total of 74 experts in the field of music education in Turkey have been interviewed with a semi-structured survey form. The data collected have been analyzed and interpreted in the section labeled,“Findings and Comments.”Suggestions based on the results are listed in the section labeled,“Results and Suggestions.”KeyWords : Modal, School Songs, Music Education,