Voleybol antrenörlerinin mesleki yeterlikleri
Vocational efficacy of volleyball coaches
  1. Tez No: 419418
  2. Yazar: ÇALIK VELİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki voleybol antrenörlerinin mesleki yeterliklerinin belirlenerek farklı değişkenler açısından değerlendirilmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma iki aşamada planlanmıştır. Birinci aşamada, voleybol antrenörlerinin mesleki yeterliklerini ölçebilecek psikometrik özelliklere sahip Voleybol Antrenörü Mesleki Yeterlik Ölçeği (VAMYÖ) geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise bu ölçek voleybol antrenörlerine uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de son iki yarışma sezonu (2013-2014 ve 2014–2015) içerisinde 1.-2.-3.-4. ve 5. kademelerde, antrenörlük lisansını Türkiye Voleybol Federasyonuna (TVF) tescil ettirerek etkin olarak çalışan ve TVF de iletişim bilgileri olan 1013 voleybol antrenörü oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 333 voleybol antrenörü oluşturmuştur. Araştırmada verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiksel yöntemlerden; frekans, yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiğine karar verilerek iki bağımsız grup için t-Testi, ikiden fazla bağımsız grup için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde (ANOVA), ortaya çıkan gruplar arasındaki farkı bulmak amacıyla da LSD testi uygulanmıştır. Araştırmada hata payı α=0.05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, VAMYÖ'nün bütününe ve alt boyutlarına bakıldığında en düşük tutum puanının teknik öğretim yeterliği boyutunda en yüksek tutum puanının ise antrenör kişilik yeterliği boyutunda olduğu görülmüştür. Ayrıca voleybol antrenörlerinin mesleki yeterliklerinin, yaşa, cinsiyete, antrenörlük kademesine, antrenörlük deneyimine, antrenörlüğü meslek olarak yapıp yapmamaya, etkin olarak çalışıp çalışmamaya, takımdaki antrenörlük konumuna, oyunculuk deneyimine, üst düzey oyunculuk deneyimine ve milli takımlarda yer alıp almamayla doğrudan ilişkili olduğu ve buna göre şekillendiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Voleybol, Antrenör, Mesleki Yeterlik
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to determine the vocational efficacies of volleyball coaches and assessment of these with regards to different variables. Relational screening model has been used in this research. Research has been planned in two phases. First phase was developing the Vocational Efficacy Scale of Volleyball Coaches (VESVC) with psychometrical qualifications which can measure the vocational efficacies of the volleyball coaches. In second phase, the scale was implemented to the volleyball coaches. Total field under survey for this research was comprised of 1013 volleyball coaches whom provided its contact information to Turkish Volleyball Federation (TVF) and actively work in 1.-2.-3.-4. and 5. phases within two competition seasons (2013-2014 and 2014–2015) through registering their coaching license to Turkish Volleyball Federation (TVF). Samples of this research are comprised of 333 volleyball coaches. Frequency, percentage distributions, average and standard deviation have been used amongst descriptive statistical methods in order to analyze the data in this research. T-Test has been used for two independent groups since it is agreed that the data demonstrates a usual distribution and one-way variance analysis (ANOVA) has been used for more than two independent groups. LSD test has been implemented in order to detect the group that causes difference amongst the groups that has been detected to be different from One Way ANOVA. Margin of error of this research has been regarded as 0.05. In accordance with the findings of the research, when whole and sub dimensions of VESVC are examined, it is understood that, lowest attitude point belongs to technical teaching efficacy while highest attitude point belongs to coach personality efficacy. Furthermore, vocational efficacies of the volleyball trainers are determined and shaped in accordance with age, gender, level of coaching, coaching experience, considering coaching as a profession or not, actively working or not, position of coaching in the team, experience as a player, experience as an high rankings player and playing in national teams or not. Key Words : Volleyball, Coach, Vocational Efficacy