Ergenlik dönemindeki öğrencilerin öfke durumlarının besin tüketim düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects adolescence student's anger of status to nutrition condition
  1. Tez No: 419433
  2. Yazar: SEDAT GÖZCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluktan erişkinlik dönemine adım atan ergenlik dönemindeki öğrencilerde, çok yoğun ve değişken olarak yaşanan his ve duygularından biri olan öfke durumlarının, ilerdeki yaşantılarını etkileme gücü olan genellikle düzensiz ve dengesiz olarak ortaya çıkan besin tüketim düzeylerine etkisini belirlemek ve değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu araştırmada; 2012-2013 eğitim öğretim yılındaki, Balıkesir ili Dursunbey ilçesindeki ortaöğretim seviyesindeki 295 öğrenci rastgele olarak seçilerek anket uygulanmıştır. Araştırmanın amacını oluşturan anket formu üç bölümden oluşmuştur. Bunlar demografik veriler, bir günlük besin tüketimleri saptamak için kullanılan 24 saatlik hatırlatma yöntemi ve Spielberger tarafından 1983 yılında geliştirilen ve Özer, (1994) tarafından Türkçeye uyarlanan dörtlü likert tipi ve 34 sorudan oluşan Durumluk Süreklilik Öfke Ölçeği'dir. Araştırma sonucunda; verilerin çözümlenmesinde SPSS 16.0 paket programından yararlanılmıştır. Öğrencilerden elde edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin öfke durumlarının besin tüketim düzeylerine olan etkisine bakılmıştır. Öğrencilere ait olan demografik bilgileri sayı ve yüzde olarak verilmiştir. Besin tüketim durumlarından makro ve mikro besin öğeleri ile cinsiyete göre öfkenin alt ölçekleri ile çift yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ergenlik dönemindeki öğrenciler genel olarak kötü beslenme şartlarına sahip olup, öfke düzeyleri de beklenen değerlerin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is connecting relationship among the variabilies and the effect of food consumption levels having the power of influencing their future life and appear usually disorderly upon one of emotions and feelings felt profoundly by the students who has adolecence age from childhood; on the state of anger.The research was held by a survey applied to the 295 students choosen randomly in Dursunbey, the county of Balıkesir, in the 2012- 2013 education year.The questionaire form was consist of three parts. They were the demographic data, the 24 hour reminder method that is used to assert the level of daily food consumption and the anger state and permanence scale consist of 34 questions and lyckert type. The scale was developed by Spielberg in 1983 and translated into Turkısh by Özer in 1994.SPSS 16.0 pack programme was used in order to analyse the data. The impact on the students state of anger releated with the level of food consumption was researched according to the data obtained from students.The demographic information was figured as number and percentage. The methods used are the two sided variation analysis (ANOVA), the subscale of anger according to gender and food consumption states with macro and micro elements.According to the results of research: the students at the age of adolecence usually have negative nourishment conditions and higher anger level than expected.There appears statistical and meaningful differences between the controlled and suppressed level of students anger varying according to gender. The research state the fact that girl students have less progressive and controlled level of anger closely releated with the level of nourishment.