Mesleki ve teknik anadolu liseleri ile Anadolu liselerinin dokuzuncu sınıf Türk edebiyatı dersi şiir inceleme yöntemi konusu hedeflerine ulaşma düzeylerinin karşılaştırılması: Bayburt - Merkez örneği
The comparative analysis of poetry review achievement levels of ninth grade Turkish literature course between Anatolian vocational and technical high schools and Anatolian high schools: Bayburt Central case
  1. Tez No: 419435
  2. Yazar: HÜLYA KÜBRA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile Anadolu liselerinin dokuzuncu sınıf Türk edebiyatı dersinde şiir inceleme yöntemi konusunun hedeflerine ulaşmalarında, aralarında farklılık olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Bayburt il merkezindeki mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile Anadolu liseleridir. Merkezde bulunan tüm mesleki ve teknik Anadolu liseleri ve amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olan Bayburt Anadolu Lisesi, Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi örneklem olarak belirlenmiştir. Bu okullarda 2014-2015 yılında öğrenim gören 537 dokuzuncu sınıf öğrencisi araştırmaya katılmıştır. Dokuzuncu sınıf Türk edebiyatı dersi 2005 yılı öğretim programına göre şiir inceleme yöntemi konusunda 26 tane kazanım bulunmaktadır. Bu kazanımların bilişsel alanla ilgili olması sebebiyle, ölçme aracı bilgi testi şeklinde planlanmıştır. Bilgi testindeki sorular konunun kazanımlarına yönelik hazırlanmıştır. Yıllık ders planında ilgili konunun bitimini takiben veriler toplanmıştır. Toplanan veriler grafiklere aktarılarak çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Anadolu liselerinin konu ile ilgili bütün kazanımlara ulaşmada mesleki ve teknik Anadolu liselerinden daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğrencilerinin başarı profili ile şiir inceleme yöntemi konusunda hedeflenen kazanımların örtüşmediği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonunda ortaya çıkan sonuçlara dayanarak araştırmacı tarafından sunulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the differences of achieving the goals of the poetry analysis in the 9th grades of Turkish literature courses in the Anatolian Vocational and Technical High Schools and Anatolian High Schools. In the study, a survey model, one of the descriptive research methods, was used. The population of the research is the Anatolian Vocational and Technical High Schools and Anatolian High Schools in Bayburt. In addition to Bayburt Anatolian High School and Rekabet Kurumu Anatolian High School, which were selected through purposive sampling, all the Vocational and Technical High schools in the center of Bayburt were used as samples. 537 9th grade students having education in these schools in 2014-2015 participated in the study. The curriculum of 9th grades Turkish Literature in the year 2005, 26 achievements have been found in terms of poetry analysis method. As these achievements are related to cognitive domain, information test was planned as the evaluation instrument. The questions were prepared aiming the achievements of the subject. Data were gathered from the completion of the related subject in the yearly plan. The data were transformed into graphics and results were interpreted. The research results showed that Anatolian High Schools were more successful in obtaining the achievements than Anatolian Vocational and Technical High Schools. The success profile of the students of Anatolian Vocational and Technical High Schools and the targeted achievements of poetry analysis methods are not coincided with. At the end of the study, the suggestions were proposed by the researcher on the basis of the results.