6 yaş grubu çocukların duygusal zekaları ile annelerinin mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
This study was carried out to examine relationship between emotional intelligence of 6 age group children in pre - school education and their mother' style of humor
- Tez No: 419434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitimi alan 6 yaş grubu çocukların duygusal zeka düzeyleri ile annelerinin mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada annelerin ve çocukların demografik özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen,“Genel Bilgi Formu”; annelerin mizah tarzlarını ölçebilmek için“Mizah Tarzları Ölçeği”ve çocukların duygusal zeka düzeylerini ölçebilmek için“Sullivan Çocuklar İçin Duygusal Zeka Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde Ankara'nın Çubuk ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarının anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 6 yaş grubu 206 çocuk ve anneleri oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPPS 20 paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Farklılığın anlamlı olması durumunda, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Bonferroni testi kullanılmıştır Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine relationship between emotional intelligence of 6 age group children in pre-school education and their mothers' style of humor. In order to collect data,“General Information Form for Children”and“General Information Form for Mothers”, to obtain demographic information of the children and their mothers,“Sullivan Children's Emotional Intelligence Level”, to determine the emotional intelligence of children, and“Humor Styles Questionnaire”, to determine mothers' styles of humor, were used. The sample of the research was comprised of 206 children at 6 age group, who study at nursery schools in Çubuk central districts of Ankara and official independent preschools during 2014-2015 school year, and their mothers. The data obtained were analysed with T test and one-way analysis of variance (ANOVA) for independent samples according to the number of category of independent variables in SPSS 20 packet programme, Bonferroni test was used to examine the group differences in the significant differences. The relations between the variables were analysed with Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. In the statistics made 0,05 was chosen as a significance level.