Özel eğitim ve iş uygulama merkezlerinde görev yapan branş öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining the in service training needs of branch teachers working in special education and work and application centers
- Tez No: 419442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma özel eğitim ve iş uygulama merkezlerinde görev yapan branş öğretmenlerinin özel eğitim ile ilgili hizmet içi eğitim (HİE) ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma, ihtiyaç analizi yaklaşımlarından farklar yaklaşımı temel alınarak hazırlanan tarama modeli niteliğinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evreni Türkiye olarak belirlenmiştir. Örneklemi ise kolay ulaşılabilir durum örneklemesi esas alınarak araştırmacının kolay ulaşılabileceği 26 il kapsamında bulunan 55 okul oluşturmaktadır. Belirlenen okullardan 306 branş öğretmenine ulaşılmış, 276 anket veri analizine alınmıştır. Hizmet içi eğitim ihtiyaç belirleme anketi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Anket bu araştırma için geliştirilmiş olup özel eğitim bölümündeki ve branş öğretmenlikleri bölümlerindeki öğretim üyelerinin değerlendirmesine sunularak ankette yer alan sorular için uzman görüşü alınmıştır. Veriler SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin frekans ve yüzdesel dağılımları verilmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, amaçlar doğrultusunda parametrik olmayan test istatistiklerinden Ki-Kare testi kullanılmıştır. Analizler doğrultusunda; branş öğretmenlerinin HİE ihtiyaçları ile cinsiyet, öğretmenlik süresi, eğitim durumu, eğitim kademesi, lisans eğitimlerinde özel eğitim alma, MEB'in düzenlediği özel eğitimle ilgili HİE'e katılma ve MEB'in düzenlediği alanlarına yönelik özel eğitimle ilgili HİE'e katılma durumları değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş ve özel eğitim ve iş uygulama merkezinde yapılan öğretmenlik süresi değişkenlerine göre ise HİE ihtiyaçları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Branş öğretmenlerinin bilgi düzeylerine yönelik bulgulara bakıldığında, ankette yer alan konu başlıklarına göre orta ve az düzeyde bilgiye sahip oldukları, HİE ihtiyaç düzeylerine yönelik bulgulara bakıldığında, orta ve fazla düzeyde ihtiyaç belirttikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to determine the in service training needs of the teachers who work in special education and work application centers about their in service training (IST) needs in terms of special education. It is a descriptive study that has the characterictics of scanning method and that grounds on a kind of needs assessment approach, namely gap analysis. The research was conducted in Turkey. The sample was 55 schools from 26 states in Turkey as it is based on easily accesible case sampling. 306 branch teacher from these schools were participated, 276 survey were in data analysis. Data collection tool is in service training needs survey. The survey was developed for this study and the questions in the survey were expertized by academic members of special education department and branch teacher's department. Data was evaluated by SPSS 20.0 program. Frequency and percentage distribution of the data was given. In order to analyse the data, one of the non parametric statistics, Chi-square test was used. According to the analysis, it is seen that there is a significant difference between the IST needs of branch teachers and gender, experience of teaching, educational background, level of education, having special education course during university, attending an in service training about special education by MEB and attending an in service training about their own field by MEB. It is also seen that there is no significant correlation between IST needs in terms of age and teaching duration in special education and work application center variances. While examining the data about branch teacher's level of knowledge, it is seen they have middle and low level of knowledge in terms of the topics in this article; while examining the IST needs results, it is seen that their level of needs is middle and over.