The place of learning strategies in language textbooks used at tertiary level
Dil öğrenme stratejilerinin yüksek öğretimde kullanılan yabancı dil ders kitaplarındaki yeri
- Tez No: 419441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BALÇIKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dil öğrenme stratejileriyle ilgili çalışmalar uzun yıllardır yapılmaktadır. Araştırmacılar dil öğrencilerinin strateji tercihlerini ve dil öğrencileri ile öğretmenleri için strateji eğitimi yöntemlerini çalışmışlardır. Strateji eğitimini kolaylaştırmak için birçok materyal hazırlanmıştır. Bu çalışma 2013-2014 akademik yılında Ankara'daki üniversitelerin İngiliz dili eğitimi için kullandıkları ders kitaplarını incelemektedir. Bu çalışma için 7 tane ders kitabının öğrenci ve çalışma kitapları içerik analizi yöntemiyle incelemiştir. Kitaplardaki aktiviteler O'Malley ve Chamot'ın dil öğrenme stratejileri kategorisine (1990) göre sınıflandırılmıştır. Sonuçlar ders kitaplarının dil öğrenme stratejilerinin kullanımını sağlayan aktivitelerinin olduğunu ancak bütün stratejilerin ders kitaplarında geçmediğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları dil öğrenme stratejileri konusunda ders kitaplarının şu anki durumunun yetersizliğini ortaya koymaktadır ve bu çalışmada ders kitabı yazarlarına da bu yetersizliği ortadan kaldırmak adına kitapların içine dil öğrenme stratejileri konusunda farkındalık yaratmak, bu stratejileri sunmak ve değerlendirmek adına eklenebilecek bölümler konusunda öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language learning strategy studies have been conducted for several decades. The researchers studied strategy preferences of language learners, and training methods for language learning strategies to language learners and teachers. There have been numerous attempts to develop materials to facilitate language learning strategy training. The current study examines the English language textbooks used at tertiary level in Universities in Ankara in 2013-2014 academic year in terms of the place of language learning strategies in the textbooks. Student Books and Workbooks of seven textbooks are examined through content analysis method. The activities in the books are categorized according to O'Malley and Chamot's language learning strategy categorization (1990). The results indicate that the textbooks include activities that practice use of language learning strategies; however all of the strategies are not practiced in the textbooks. The findings of this study reveal that with the current state of textbooks, they are inadequate in terms of presenting and practicing language learning strategies. Consequently, some suggestions that include parts in textbooks that practice strategies, enable awareness rising and evaluate the use of language learning strategies for the learners and teachers are proposed to improve current situation of the textbooks to the writers.