2012 - 2013 eğitim - öğretim yılı 1.sınıf değişikliklerine ilişkin öğretmen ve veli görüşleri
Views of teachers and parents about the changes in the first grade during the school year of 2012 - 2013
  1. Tez No: 419449
  2. Yazar: NURCAN MANDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırma, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı ilk kez uygulamaya konulan 1.sınıf değişikliklerine ilişkin, devlet okullarında görevli birinci sınıf öğretmenleri ve velilerinin görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Likert tipi beş dereceli“Öğretmen Görüşleri Anket Formu”ve“Veli Görüşleri Anket Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde görev yapan 170 birinci sınıf öğretmeni ve 795 birinci sınıf velisi oluşturmaktadır. Anketlerin birinci bölümlerinde öğretmen ve velilere yönelik kişisel bilgiler yer alırken, ikinci bölümlerinde öğretmenlerin ve velilerin 1.sınıf değişikliğine yönelik süreç başlarken (eğitim-öğretim yılı başında), süreçte yaşananlar ve süreç sonunda (eğitim-öğretim yılı sonunda) neler düşündüklerine ilişkin maddelere yer verilmiştir. Bulgular frenkans (f) ve yüzde (%) olarak tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Öğretmenlere uygulanan anket sonucunda elde edilen bulgular özetle; Anket formunda belirtilen“yeni uygulamayı destekledim”görüşü başlangıçta öğretmenler tarafından destek görmemiştir. Yapılan 1.sınıf değişikliklerinin öğretmenlerin kendi eğitim değerleriyle uyuşmadığı, birinci sınıfa alınan küçük yaş gurubundaki çocukların (60-72 ay arası çocukların) bilişsel, duyuşsal, psikomotor ve sosyal gelişimlerinin birinci sınıf için uygun olmadığı, gerekli bilgilendirme sürecine katılmadıkları ve yapılan değişikliklerin amaçlarının, yönergelerinin, isteklerin bir kısım öğretmen tarafından anlaşılmadığı, eğitim-öğretim yılı başında ekstra değişiklik yapmalarına neden olduğu yönündeki görüşler süreç başında öğretmenlerin düşüncelerini ortaya koymaktadır. Ancak başlangıçtaki tüm bu olumsuz düşüncelere rağmen öğretmenler, süreçte, yapılan değişikliklerin öğretmenlik rol ve sorumluluklarında kısmen de olsa değişikliklere neden olduğu, program hedeflerine ulaşmak için her zamankinden daha çok çaba ve zaman harcadıklarını ve süreç sonunda öğrenme hedeflerine her zamanki kadar ulaştıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler, başlangıçta düşündükleri farklı yaş grubundaki çocukların gelişim özelliklerinden kaynaklanabilecek sorunların süreçte yaşanmadığını, programın uygulanmasında esnek davrandıklarını ve zaman yönetimi konusunda sıkıntı yaşamadıklarını ancak sınıf yönetimi, oryantasyon kitapları, ders kitaplarına geçiş ve materyalleri sağlama konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Son olarak öğretmenler, kendilerini doğrudan ilgilendiren bir eğitim politikası kararında uygulamaya geçmeden önce mutlaka pilot uygulamasının yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. Velilere uygulanan anket sonucunda elde edilen bulgular özetle; veliler, başlangıçta yapılan değişikliklerin beklentilerini karşılamadığını düşünseler de yapılan değişikliklerden dolayı çok da sıkıntı yaşamadıkları görüşündedir. Uygulama sürecinde ise; veliler farklı yaş gruplarının birlikte olmaları nedeniyle çocuklarının öğretmene, derse ve okula karşı tutumlarında sorun yaşamadıkları görüşündedir. Ayrıca veliler çocuklarının erken yaşta 1. sınıfa başlama durumunun sınıf içinde, okula giriş-çıkışta ve bahçede sorun oluşturmadığı düşüncesindedirler. Veliler çocuklarının 1. sınıfa başlarken yeterli bilgi ve beceri edinemeyeceklerini düşünceler de sene sonunda çocuklarının yeterli bilgi ve yeterli beceriyi kazandıklarını belirtmişlerdir. Son olarak veliler yapılan 1.sınıf değişikliklerinin değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Araştırmada elde edilen bulgularda yola çıkarak, eğitim sisteminde bir değişiklik yapılmadan önce paydaşların bilgilendirilmesi, amaçlarının açıkça ortaya konması ve eğitilmesi programın daha etkin uygulanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca pilot uygulama ile sorunların tespit edilip giderilmeye çalışıldıktan sonra tüm ülke çapında uygulanmaya başlanması yaşanan sorunları ve sıkıntıları en aza indirebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to uncover the views of the teachers and parents about the changes in the first grade during the school year of 2012-2013. The study was designed as a descriptive research. betimsel bir çalışmadır. The participants were 170 teachers teaching the first-grade students in public schools in Yenimahalle district of Ankara and 795 parents of the students attending the first-grade. The data of the study were collected through two five-scale likert-type survey questionaires, namely“teachers' views questionaire”and“parents' views questionaire”. The first section of the questionaires included items about the demographic information of the participants. The section section contained items concerning their views about changes in the first-grade at both the beginning and end of the school year. The findings were analysed using the descriptive statistics in terms of frequency (f) and rate (%). These findings are given in Tables together with the related discussion.The views of the teachers about the changes in the first-grade at the beginning of the school year were found to be negative. The reasons for these unsupportive views were found to be as follows: inconsistency between their educational perspective and the new practice, developmental concerns about the cognitive, affective, psychomotor and social level of the children (those aged between 60 and 72 months) needed for the first-grade, their lack of information about the new practice and about the goals and requirements of the new practice. Despite these negative views the teachers reported that the changes partly modified their teaching roles and responsibilities and that they achieved teaching and learning goals at the end of the school year. They also stated that the cognitive, affective, psychomotor and social level of the children did not cause any serious problem and that they implemented the educational program in a flexible way and no problem concerning time management occurred. However, they had some problems related to the classroom management, orientation books, the use of textbooks and provision of materials. They also suggested that before implementing such a large-scale change a pilot implementation would be useful. At the beginning of the semester the parents thought that the change did not meet their needs. However, they did not experience a serious problem in the process. They reported that their children did not have any problem in terms of their attitudes towards the teacher, courses and school. For them attending school at an earlier age did not produce any problem in the class, going to the school, and playing games in the school gerden. Although the parents thought that their children could not acquire necessary knowledge and skills, they reported that their children managed to achieve this acquisition. They suggested that this change should be evaluated. The findings of the study indicated that before any change in the educational system the stakeholders should be informed about it, the goals should be explained in detail in order to faciliate the implementation process. In addition, before the implementation the proposed changes should be tested in a pilot study to identify the potential problems in order to reduce them.