Farklı bor alkoksitlerin, çeşitli karbonil gruplarının indirgenmesi üzerine etkileri
Affects of different boron alkoxides on reduction of various carbonyl groups
- Tez No: 419689
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞENGÜL OKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Primer ve sekonder alkoller farklı indirgenler vasıtasıyla, tekabül eden karbonil bileşiklerinin indirgenmesiyle sentezlenebilirler. Çoğu zaman moleküldeki bir grubu, diğer indirgenebilen grupları etkilemeden indirgemek zordur. Bu nedenle indirgen maddelerin seçimliliği önemlidir. Bu çalışmada; bazı bor alkoksitlerin, çeşitli aldehit ve ketonların Meerwein-Ponndorf-Verley indirgeme mekanizmasıyla indirgenmesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla bor triizopropoksit varlığında 2-pentanon, 2-butanon, 1-hekzanal, 1-pentanal, siklopentanon, benzaldehit, 2-kloro benzaldehit ve asetofenon'un; bor trisekonder bütoksit varlığında benzaldehit ve valeraldehit'in indirgenme reaksiyonları incelenmiştir. İndirgenme ürünü olan alkoller gaz kromatografisi ve kütle spektrometresi ile analiz edilmiştir. Bor alkoksitler varlığında alifatik karbonil bileşiklerinin indirgendiği, aromatik karbonil bileşiklerinin ise indirgenmediği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Bor alkoksitler, karbonil bileşiklerinin indirgenmesi, MPV İndirgemesi
Özet (Çeviri)
Primary and secondary alcohols can be synthesized by the reduction of the corresponding carbonyl compounds by a great variety of reagents. Usually difficult to reduct a group in the molecule without effecting the other reducible groups. Therefore the selectivity of the reducing agents is important. In this study, the effects of some boron alkoxides on reduction of various aldehydes and ketones using MPV reduction mechanism were examined. For this purpose, reduction reactions of 2-pentanone, 2-butanone, capronaldehyde, valeraldehyde, cyclopentanone, benzaldehyde, 2-chloro benzaldehyde and acetophenone in the presence of boron tri-isopropoxide; reduction reactions of benzaldehyde and valeraldehyde in the presence of boron tri-secondary butoxide were studied. The alcohols which is the production of the reduction reactions were analysed using Gaseous Chromatography and Mass Spectroscopy. It was observed that, in the presence of boron alkoxides aliphatic carbonyl compounds were reduced but aromatic compounds was not reduced.. KEY WORDS : Boron alkoxides, MPV Reduction, Reduction of carbonyl compounds