Nonalkolik karaciğer yağlanması olan hastalarda lektin benzeri okside düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü-1 düzeyinin biyobelirteç olarak önemi ve karaciğer fibrozisiyle korelasyonu
The significance of lectin-like oxidized low-density lipoprotein receptor-1 in patients with non alcoholic fatty liver disease and its correlation with liver fibrosis
- Tez No: 419797
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) günümüzde kronik karaciğer hastalıklarının en yaygını haline gelmiştir. NAFLD tanısını koymak için karaciğerdeki inflamasyon şiddeti ve fibrozis derecesini belirlemek gereklidir. Günümüzdeki altın standart yöntem karaciğer biyopsisidir. Ancak işlemin invaziv olması nedeni ile noninvaziv tanı yöntemlerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada karaciğer biyopsisi ile tanı konulmuş NAFLD olgularında, serum Lektin benzeri okside düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü-1 (LOX-1) düzeyleri ile hastalarının klinik ve histopatolojik özellikleri arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 53 hasta ve 26 sağlıklı kontrol dahil edildi. Kişilerden alınan serum örneklerinde ELISA yöntemiyle LOX-1 düzeyleri araştırıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Serum LOX-1 düzeyleri biyopsi kanıtlı NAFLD olgularında ortalama 8,49±6,43 ng/ml iken sağlıklı grupta 4,08±4,32 ng/ml saptandı. Serum LOX-1 düzeyi NAFLD grubunda sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (P=0,001). LOX-1 serum düzeyi için belirlenen cutt off değeri 5,35 ng/ml alınarak oluşturulan ROC eğrisi analizinde, serum LOX-1 düzeyinin, steatohepatit grubunu sağlıklı kontrollerden ayırmadaki duyarlılığının %69,8, özgüllüğünün %69,2 olduğu gösterildi. Sonuç: Serum LOX-1 düzeyi NAFLD'lı olgularda sağlıklı gruba göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. Yine serum LOX-1'in, steatohepatit grubunu sağlıklı kontrollerden yüksek duyarlılıkla ayırabildiği gösterildi. Bulgularımızın daha geniş çaplı çalışmalarla desteklenmesi halinde LOX-1 düzeylerinin hem hastalık patofizyolojisindeki rolünün aydınlatılabileceğini hem de tanıda kullanılabilen noninvaziv bir biyobelirteç olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) has become the most common subgroup of the chronic liver diseases. The degree of inflammation and the grade of fibrosis should be determined for the diagnosis of NAFLD. The gold standard tool for diagnosis is liver biopsy. The invasiveness of the biopsy motivate investigators to find a noninvasive alternative method. In this study, we aimed to evaluate the relation between serum lectin-like oxidized low-density lipoprotein receptor-1(LOX-1) levels and clinical and histo-pathologic features of biopsy confirmed NAFLD patients. Materials and Methods: Fifty-three patients and 26 healthy controls were included in this study. Serum LOX-1 levels were measured by ELISA in the samples obtained from both patients and healthy controls. Logistic regression test was performed to evaluate the relation between variables. Results: The mean serum LOX-1 level in biopsy proven NAFLD patients was 8,49+6,43 ng/ml and it was 4,08+4.32 ng/m in healthy controls. The difference was statistically significant (p=0,001). The cut off value for serum LOX-1 level was set at 5,35 ng/ml and the ROC curve analysis were done. The sensitivity and specificity of the serum LOX -1 level were 69,8% and 69,2%, respectively for distinguishing steatohepatitis and healthy controls. Conclusion: Serum LOX-1 levels were significantly higher in NAFLD patients compared to healthy controls. Also serum LOX-1 levels could successfully differentiate steatohepatitis patients from healthy controls at a high sensitivity. In our opinion, if it is confirmed with further studies including more patients, the role of LOX-1 in disease pathology could be established and then probably it will turn out to be a noninvasive marker for diagnosis for NAFLD.