Preeklampside galectin -1 seviyesi ve preeklampsi ile ilişkisi
Galectin -1 level preeclampsia AND preeclampsia relationship with preeclampsi̇a
- Tez No: 419930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Galectin-1 beta galaktosid-bağlayıcı ailesine ait bir proteindir. Galectin -1 in preeklampsi etyopatogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, preeklamptik gebeler ve sağlıklı gebeler arasındaki serum Galectin -1 düzeylerini karşılaştırmak ve preeklampsi erken tanısıda biyomarker olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayıyla gerçekleştirildi. Mayıs 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 34-41 gebelik haftaları arasında, 24 şiddetli preeklamptik, 16 hafif preeklamptik ve 40 sağlıklı gebe çalışmaya dâhil edildi. Gruplar demografik değişkenler olan yaş, kan basıncı, gestasyonel hafta, fetal doğum ağırlığı, laboratuar parametreleri, vücut kitle indeksi (VKİ) ve serum galectin-1 düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Serum galectın-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Serum galectin-1 düzeyleri normotansif kontrol grubunda 492 (260 - 1176) pg/ml, hafif preeklampsi grubunda 381 (221 - 1132) pg/ml ve şiddetli preeklampsi grubunda 735 (259 - 1276) pg/ml olarak hesaplandı. Gruplar arasında yaş ve gebelik haftası açısından anlamlı fark yoktu. Korelasyon analizi sonucunda serum galectin-1 düzeyi ile maternal yaş, kan basıncı, gestasyonel hafta arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Analiz sonucunda kontrol grubu ve preeklamptik gruplar arasında galectin-1 düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Çalışmamızda maternal serum galectin-1 değerleri ile preeklampsi arasında ilişki gösterilememiştir, preeklamptik olguların tanınmasında belirteç olarak yararlı bir biyomarker olarak gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The galectins are a family of beta-galactoside-binding proteins It is thought that galectın-1 may play role in the etiology of preeclampsia (PE). The aim of this study is to compare serum galectın-1 levels between preeclamptic and healthy pregnancies and assess whether serum galectin-1 levels can be used as a biomarker at diagnosis of preeclampsia Study Design: This prospective study was approved by Clinic Investigations Ethics Committee of Faculty of Medicine, On Dokuz Mayıs University. Women at 34-41 weeks gestational age, who has admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ondokuz Mayıs University Medical Facultybetween 1 May 2015 and 1 January 2016, 23 severe preeclamptic, 17 mild preeclamptic and 40 uncomplicated pregnancies were included in this study. Demographic characteristics that years, gestasyonel age, blood pressure, fetal birth weight, laboratory parameters, body mass index (BMI) and serum galectin-1 levels were compared between the groups. Serum galectın-1 levels were compared between the preeclamptic and uncomplıcated pregnancıes. Galectin-1 concentrations were measured with enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Results: Median serum galectin-1 level was 492 (260 - 1176) pg/ml in healthy group, 381 (221 - 1132) pg/ml in mild preeclampsia group and 735 (259 - 1276) pg/ml in the severe preeclampsia group. There is no difference between the groups regarding maternal age and week of gestation. According to corelation analysis there is no differrence between level of serum galectin-1 and maternal age,blood pressure,the weeks of gestation.The plasma concentrations of serum galectin-1 were significantly higher in the patients with severe preeclampsia than mild preeclampsia groups. Serum galectin-1 levels were not significantly different between women with preeclamptic pregnancy and control group pregnancy Conclusion: In our study there is no relationship between serum galectin-1 with preeclampsia and we found that serum galectin-1 levels can't be used as a biomarker at diagnosis of preeclampsia