Translating the financial statements of subsidiaries operating in Turkey
  1. Tez No: 42021
  2. Yazar: TUBA DURMAZ DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde uluslararası ticaret, birçok cazip nedenden dolayı hızla gelişmektedir. Uluslararası ticaretin gelişmesi, çokuluslu şirketlerin ortaya çıkmasını ve yayılmasını sağlamıştır. Bugün ülkemizde birçok çokuluslu şirket ve bağlı şirketleri çok değişik ve çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedirler. Çokuluslu şirketlerin ve bunların bağlı şirketlerinin artması, uluslararası muhasebenin gerekliliğini ve önemini ortaya çıkarmıştır. Uluslararası muhasebenin önemli konularından birisi hiç kuşkusuz mali tabloların dönüştürülmesidir. Mali tabloların dönüştürülmesi, çokuluslu şirketlerin doğru konsolide mali tablolarına ulaşabilmeleri açısından çok önemlidir. Çokuluslu şirketlerin hiperenflasyonist -ülkelerde faaliyet gösteren ve o ülkenin para biriminden mali tablolarını hazırlayan bağlı şirketleri olduğunda, mali tabloların anaşirketin faaliyet gösterdiği ülkenin para birimine dönüştürülmesi, anaşirketin doğru konsolide mali tablolarına ulaşabilmesi açısından daha da önem kazanır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren yabancı bağlı şirketlerin mali tablolarını dönüştürürken, kur ve/veya yöntem seçimlerine yardımcı olmaktır. Birinci bölümde; uluslararası ticaretin gelişmesi, bu gelişmeyle birlikte çokuluslu şirketlerin ortaya çıkışı ve çokuluslu şirketlerin uluslararası muhasebenin önemini ortaya koyusu anlatılmıştır. ikinci bölümde; bugüne kadar zaman zaman kullanılmış ve kullanılmakta olan genel kabul görmüş dönüştürme yöntemlerinden ve bu yöntemlerin tarihsel gelişimlerinden bahsedilmiştir. Yine bu bölümde, mevcut dönüştürme yöntemlerinin hiperenflasyonist ortamda faaliyet gösteren bağlı şirketlerin tablolarının dönüştürülmesinde kullanılmasımn doğru olmayacağı tartışılmış ve alternatif yöntem önerilerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; hiperenflasyonist ortamda faaliyet gösteren bağlı şirketlerin mali tablolarının dönüştürülmesinde kullanılması önerilen Cari/Alım Gücü Parkesi yöntemi anlatılmıştır.Dördüncü ve son bölümde ise; üçüncü bölümde bahsedilen yöntemin Türkiye'de uygulanılabilirliği test edilmiş ve bir uygulama yapılmıştır. Yine bu bölümde, bu çalışmanın sonuçlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, international business is rapidly growing because of many attractive reasons. This improvement of international business caused multinational companies appear and widely spread. Today, there are lots of multinational companies and foreign subsidiaries operating in different and various sectors of Turkey. The increase in multinational companies and foreign subsidiaries brought the necessity and importance of international accounting out. One of the important subjects of international accounting is no doubt the translation of financial statements. Translation of financial statements is important in order to be able to come up with the correct consolidated financial statements from multinational companies' point of view. When a multinational company has a subsidiary, operating in hyper inflationary country and preparing its financial statements in terms of that country's currency, translation of subsidiary's financial statements into home country's currency becomes more important in order to come up with correct consolidated financial statements. The aim of this study is to help the foreign subsidiaries, operating in Turkey, while choosing an exchange rate and/or a method in translating their financial statements into home currency. In the first chapter; generally accepted translation methodologies, which were used up to now and still being used in the world, and their historical developments were explained. Again in this chapter, it's discussed that using current translation methodologies for the financial statements of subsidiaries operating in hyper inflationary environments would not be efficient, and alternative method proposals were explained. In the third chapter; Current/Purchasing Power Parity method which is proposed to be used in translating the financial statements of subsidiaries operating in hyper inflationary environments is explained.In the fourth and the last chapter; the applicability of the method explained in the third chapter was tested for Turkey and an example was exhibited. And, the conclusion of the study was written.