Müzik terapisinin yaşlı kanser hastalarının anksiyete ve uyku kalitesi üzerine etkisi
Effect of music therapy on anxiety and sleep quality of elderly cancer patients
- Tez No: 420232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma; müzik terapinin yaşlı kanser hastalarının anksiyete ve uyku kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırma, Mayıs 2014- Kasım 2015 tarihleri arasında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; hastalığının II. ve III. evresinde olan, 65 yaş ve üstü hematolojik kanser tanısı almış hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, 30 kontrol ve 30 deney grubu olmak üzere 60 hematolojik kanser hastası oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Hasta Tanıtım Formu', 'Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)', 'Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri' ve 'Müzik CD'leri kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ki-kare analizi ve paired sample t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effect of music therapy on anxiety and sleep quality of elderly cancer patients Material and Methot: The study was designed to be an quasi-experimental research with pre and post-test control groups. The study was conducted between May and November 2015. Population of the study of the disease II. and III. in the universe, 65 years and over consisted of patients with a diagnosis of hematologic cancer. The sample of the study consisted of 30 control and 30 experimental group including 60 patients with hematologic cancer. Patient identification form, the Pittsburgh Sleep Quality Index, State-Trait Anxiety Inventory and Music CDs were used for the collection of data. Data were analysed using frequency, percentage, Chi-square and paired sample t tests.