Obezitenin sol ventrikül diyastolik fonksiyonları üzerine etkisinin doku doppler tetkiki ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 420419
  2. Yazar: FATİH UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Tek başına obezitenin ve obezite süresinin sol ventrikül diyastolik fonksiyonları üzerine etkisini rutin ekokardiyografi ve doku doppler tetkiki ile değerlendirdik. METOT: Çalışmaya 29 tek başına obez (BMI≥30 kg/m²) ve 20 sağlıklı obez olmayan katılımcı dahil edildi.Her iki gruba da doku doppler incelemeyi de içeren iki boyutlu ve doppler ekokardiyografi yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri ve biyokimyasal parametreler her iki grupda benzer bulundu.Aynı zamanda sol ventrikül boyutları ve ejeksiyon fraksiyonu da benzer bulundu.Diyastolik disfonksiyonun konvansiyonel doppler parametreleri obez grupda obez olmayan gruba göre daha kötü idi.Diyastolik parametreler genel olarak VKİ (vücut kitle indexi) ve obezite süresi ile iyi koreleydi.Multivariete analiz VKİ ve lateral mitral anüler Em/Am doppler parametrelerini bağımsız öngörücüler olarak saptadı. SONUÇ: Bu çalışmada, obez hastalarda sol ventrikül diyastolik fonksiyonunda bariz bir bozulma olduğu gösterilmiştir. Bu bozulma obezite süresi, vücut kütle indeksi ve yaş ile yakın ilişki göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: In our study we assessed the effect of obesity and obesity duration on left ventricular diastolic functions by using routine echocardiography and doppler echocardiography. METHOD:The study consisted of 29 obese patient(BMI≥30 kg/m²) and 20 healthy non-obese patient.Both group is asssesed by tissue doppler containing 2-D and doppler echocardiography. RESULTS:In our study systolic and diastolic blood pressures and biochemical parameters were similar.Ejection fractions and LV dimentions were similar too.Conventional doppler parameters of diastolic dysfuntion were worse than non-obese group.Diastolic parameters were generally well correlated with body mass index and obesity duration,but multivariete analysis age ,BMI and doppler parameter lateral mitral annular Em/Am were independent predictors. CONCLUSİON:In this study ,we revealed that in obese patients left ventricular diastolic functions were clearly deteriorated.This deterioration were correlated with obesity duration,BMI,and age.