Yanıt yüzey metodolojisine bayesçi lineer regresyon yaklaşımları
Bayesian linear regression approach in response surface methodology
- Tez No: 420501
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez kapsamında, süreç-dışı kalite geliştirme yaklaşımlarında önemli bir yaklaşım olan Yanıt Yüzey Metodolojisi ve önsel dağılım bilgisinin kullanılarak tahmin işleminin daha etkin yapıldığı Bayesçi Lineer Regresyon yaklaşımları birlikte ele alınarak farklı tahmin ediciler için sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu aşamada, yanıt yüzeylerde Bayesçi regresyon tahmin edicisi olarak daha önceden kullanılmamış olan bir tahmin edicinin sonuçları incelenmiştir. Uygulama bölümünde WINBUGS paket programından yararlanılmıştır. Yanıt yüzey modellerinde, klasik regresyon uygulaması yerine, Bayesçi regresyon yaklaşımının uygulanmasının temel sebeplerinden biri, yanıt fonksiyonu ile ilgili belirsizliği önsel olasılık dağılımları aracılığı ile açıklayarak daha gerçekçi bir model elde etme çabasıdır. Bayesçi yaklaşımda bilinmeyen parametre rasgele değişken olarak alındığından, bu yaklaşım günlük hayat problemlerine daha iyi cevap verebilmektedir. Ayrıca, literatürde yer alan çalışmalar sonucunda, önsel dağılım bilgisi ile tahmin işleminin daha güçlü ve gerçeğe yakın olduğu görülebilmektedir. Yanıt yüzey metodolojisinde Bayesçi regresyon sayesinde klasik regresyon yolu ile elde edilen sonuçlardan daha gerçekçi alternatif sonuçlar elde edilebildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Response Surface Methodology, an essential approach off-line quality improvement, and Bayesian Linear Regression, an approach which uses the prior information to make a more efficient inference, are considered together. Results for different estimators compared. In this context, results for an estimator are examined which seems to be not used before as an estimator for Bayesian regression with response surfaces in the literatüre. In response surface models, one of the main reasons for using the Bayesian Regression rather than Classic Regression, is to achieve a better model by explaining the uncertainty of the response function with prior distributions. Bayesian approach can give better answers to daily life problems since it takes the unknown parameter as a random variable. Also, the studies in the literature shows that the estimation becomes more powerful and realistic while using the prior distribution information. By using Bayesian regression, in response surface moethodology, it seems that more realistic results can be obtained by comparison with the results derived using classic regression.