Gıda, kozmetik ve ilaç örneklerinden eritrosinin doğru ve güvenilir tayini için kemometrik modelleme ile doğal derin ötektik çözücülerin kullanımının araştırılması
Investigation of the use of natural deep eutectic solvents with chemotric modeling for the accurate and reliable determination of erythrocin from food, cosmetics and drug samples
  1. Tez No: 846999
  2. Yazar: SEÇKİN FESLİYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, gıda, kozmetik ve ilaç numunelerinden eser miktarda Eritrosin'in tayininden önce ekstraksiyonu için yeşil, basit ve ucuz özellikleriyle yeni bir derin ötektik solvent bazlı sonikasyon destekli sıvı-sıvı mikro ekstraksiyon (DES-SA-LLME) yöntemi geliştirildi. Geliştirilen yöntemde Eritrosin'in seçici ve verimli ekstraksiyonu için 5 farklı derin ötektik çözücü (DES) hazırlandı ve test edildi. Uygun DES olarak 1,2-propandiol ve kolin klorürün sırasıyla 1:2 molar oranda karıştırılmasıyla elde edilen DES-1 seçildi. Deneysel parametreler (pH, DES-1 hacmi, sıcaklık ve sonikasyon süresi)'in basit ve hızlı optimizasyonu için, yüzey yanıt metodolojisine dayalı merkezi kompozit tasarımı (CCD) kullanıldı. Yöntemin analitik parametreleri araştırıldığında, çalışma aralığı 1-400 ng mL-1, zenginleştirme faktörü 175, tayin sınırı 1,0 ng mL-1 ve bağıl standart sapma % 2,2 olarak hesaplandı. DES-SA-LLME yöntemi karmaşık numune matrikslerinden Eritrosin'in ayrılması ve tayini için oldukça tatmin edici sonuçlar sağladı. Geri kazanım değerleri %94,8-102,7 aralığındaydı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a new deep eutectic solvent-based sonication-assisted liquid-liquid microextraction (DES-SA-LLME) method with green, simple and inexpensive features was developed for the extraction of trace amounts of Erythrosine from food, cosmetic and pharmaceutical samples before their determination. In the developed method, 5 different deep eutectic solvents (DES) were prepared and tested for the selective and efficient extraction of Erythrosine. DES-1, obtained by mixing 1,2-propanediol and choline chloride in a 1:2 molar ratio, respectively, was selected as the suitable DES. For simple and rapid optimization of experimental parameters (pH, DES-1 volume, temperature and sonication time), central composite design (CCD) based on surface response methodology was used. When the analytical parameters of the method were investigated, the working range was calculated as 1-400 ng mL-1, the enrichment factor was 175, the detection limit was 1.0 ng mL-1 and the relative standard deviation was 2.2%. The DES-SA-LLME method provided very satisfactory results for the separation and determination of Erythrosine from complex sample matrices. Recovery values were in the range of 94.8-102.7%