İş güvenliği ve sağlığı temel alınarak 10 milyon üretim kapasiteli deniz balıkları yavru üretim pilot tesisi planlanması
Occupational safety and health based on sea fish fry production capacity of 10 million pilot production facility planning
- Tez No: 420511
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde amaç; deniz balıkları yavru üretim tesisleri için (kuluçkahane), iş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki kanun, tüzük ve yönetmeliklerden yararlanılarak planlama yapılmasıdır. Tez çalışması kapsamında; toplam 3 adet deniz balıkları yavru üretim tesisi incelenmiştir. Bunlardan biri İspanya' da ve ikisi Türkiye' dedir. Bu tesislerdeki tehlike ve riskler L Tipi Matris yöntemi ile değerlendirilmiş, kontrol önlemleri ile risk seviyelerinin kabul edilebilir seviyelere gelmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis; marine fish fry for production facilities (hatcheries), within the scope of occupational health and safety laws, rules and regulations benefiting from planning is done. In the thesis; a total of 3 marine fish fry production facilities were examined, one in Spain and two in Turkey. Hazards and risks in these facilities evaluated by L-type matrix method, level of risk with preventive measures intended to come to acceptable levels.