Bilişim teknolojileri ve yazılım dersine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher & student opinions related to the information technologies & software course
- Tez No: 461450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma örneklemini 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinden Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle'den rastgele seçilen 11 ortaokulda öğrenim gören 691 tane 5 ve 6. sınıf öğrencisi ile bu ilçelerde görev yapan 28 BT öğretmeni oluşturmaktadır. Tarama modelinde yapılan bu araştırmada veriler hem nicel hem de nitel olarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan“BTY dersine yönelik öğrenci görüşlerini belirleme formu”ve bu forma paralel olan“BTY dersine yönelik öğretmen görüşlerini belirleme formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde alt problemler doğrultusunda frekans, yüzde, bağımsız gruplar için T-testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri uygulanmıştır. Nitel veriler için ise içerik analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin“problem çözme, programlama ve özgün ürün geliştirme”standardına diğer standartlara göre düşük oranda ulaştıkları ve bu konuya daha fazla süre ayrılmasını istedikleri; en sevdikleri konunun“çoklu ortam uygulamaları”, en sevmedikleri konunun“donanım”olduğu; dersin anlatıma dayalı işlenmesinden hoşlanmadıkları, bilgisayar başında uygulama ve araştırma yapmayı sevdikleri; öğretmenlerin ve öğrencilerin derse ait basılı veya dijital bir kitap hazırlanması beklentisi içinde oldukları, değerlendirme yöntemi olarak en fazla yazılı sınav ve performans değerlendirmenin kullanıldığı görülmüştür. BTY dersine yönelik öğrenci görüşlerinin cinsiyet, bilgisayar kullanım becerileri ve kaç yıldır bilgisayar kullandıklarına göre; öğretmen görüşlerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. BTY dersinin öğrenme öğretme sürecine ve değerlendirme yaklaşımlarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında da anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce the teacher and students'opinions about the secondary information technologies and software course. Research sample includes 691 5th and 6th class students and 28 IT teachers among 11 secondary schools which are randomly selected in Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak and Yenimahalle districts. This study performed in survey model consists of both quantitative and qualitative data. During gathering research data, researcher has used“The form determining student consideration related to the ITS course”and“The form determining teacher consideration related to the ITS course”, respectively. During the analysis of the quantitative data, frequency, percentage, T-test for independent groups, one-way variance analysis, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests are performed. Content analysis is performed for the qualitative data. As a result of the analysis studies performed; the standard of“problem solving, programming and creative product development”can be reached by the students at very low level with respect to the other standards and they think more time is necessary for this issue. Additionally, they like“multi-media applications”mostly and dislike“hardware”. They prefer research and practice via computers instead of expressions. Both the teachers and the students expect a written-format lecture notes. For the evaluation method, written exams and performance evaluation are used mostly. There is a significant difference of opinions among the students with respect to the gender and computer utilization skills and among the teachers with respect to the gender. It has become clear that there is a significant difference between student opinions and teacher opinions with respect to the learning and teaching process of ITS course. In accordance with the results yielded, suggestions for the applicator and researcher are provided.