A research on low cost housing in Libya and Turkey
Libya ve Türkiye'de düşük gelirli konut üzerine araştırma
  1. Tez No: 420617
  2. Yazar: YOUSSEF MOFTAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEYNEP ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, Libya ve Türkiye 'de düşük gelir grubu konutlarda yaşamakta olan kullanıcıların konutlarda yapmış oldukları değişiklikleri saptamak ve karşılaştırmaktır. Araştırma sorusu, yaşam biçimleri ve geleneklere bağlı olarak konutlarda yapılan değişiklikler ve bu değişikliklerin her iki ülkenin yaşam tarzlarının farklılığından kaynaklanan gereksinimlerini anlamaktır. İki Orta Doğu ülkesi olarak, Libya ve Türkiye'de yaşam biçimlerinde kuşkusuz önemli benzerlikler vardır. Ancak bu araştırmanın ortaya koyduğu gibi aynı zamanda önemli farklılıklar da vardır. Araştırma, her iki ülkede de devlet eli ile yapılmakta olan konutların kültür ve gelenekler dikkate alınmadan gerçekleştirildiğini, dolayısıyla konutlarda yaşamakta olan kullanıcıların, konutlarda benzer değişiklikleri yaptıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a comparison between the low cost houses in Libya and Turkey by means of the changes made during the usage of the houses. The question that presents itself as to understand the demands and living style differences between Libyan cultures and Turkish cultures, in usage of the houses. No doubt that the main utilities are similar to each other in the above-mentioned cultures that most the Middle East countries have in common. But also there are differences in them. This research points out important issues related to home-life related to these two Middle East countries. It is evident from this study that governments do not care about the culture or traditions of the occupants, so families living in these apartments have made constructional changes in the houses they live.