Ankaferd blood stopperin nazal mukoza üzerine etkileri
Effects of ankaferd blood stopper on nasal mucosa
- Tez No: 420752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Hemostatik ajan olan Ankaferd Blood Stopperin nazal mukozaya toksik etkilerinihistopatolojik olaark araştırmak Materyal Metod: Çalışmamızda 24 adet sıçan kullanıldı. 1. Grup (n:8) kontrol grubu olarak belirlendi ve her iki nazal kavitelerine 1 gün kavite içerisinde kalacak şekilde %0,9 NaCl emdirilmiş tampon yerleştirildi. 2. Grup (n:8) sıçana ise her iki nazal kavitelerine 3mL ABS içeren tampon yerleştirilerek 5 dakika bekletildikten sonra tamponlar çekildi. 3. Grup (n:8)sıçana ise her iki nazal kavitelerine 3 mL ABS içeren nazal tampon yerleştirildikten 1 gün sonra tamponları çekildi. 1 hafta sonra bütün hayvanların nazal kavitelerinden multipl biopsiler alındı. 24 adet sıçanın burun mukozalarından hazırlanan örneklerde enflamasyon, submukozal ödem,silia kaybı dağılımı, goblet hücre artışı, skuamöz metaplazi mevcudiyeti, septal kartilaj değişiklikleri incelendi. Bulgular: Bütün gruplarda histopatolojik olarak mukozal ödem, silia kaybı, goblet hücre artışı, epitelyal kalınlık, skuamöz metaplazi ve bağ dokusu değişiklikleriincelendiğinde tüm olgularda bulguların normal olduğu saptandı. Kartilaj dokuda da her üç grupta da değişiklik saptanmadı. Tartışma: Biz çalışmamızda ABS emdirilmiş tamponu 1gün süre ile nazal kaviteye uyguladığımızda histopatolojik olarak hiçbir toksik etki oluşmadığını gördük. Fakat ABS'nin elektron mikroskopik olarak olfaktör epitel üzerinde etkilerinin de değerlendirilmesi ve doz ayarı ve süresi için yeni çalışmalarla çalışmamızın desteklenmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate histophatologic effects of hemostatic agent Ankaferd Blood Stopper on nasal mucosa. Material Method: İn our study, 24 rats were used. The first goup (n:8) was named control group and %0,9 NaCl solition soaked pads were applied on nasal cavity during one day. 16 rats were divided into two parts, Group 2 (n:8)and group 3 (n:8).3 mL ABS soaked pads were applied for 5 minutes in the group 2 and for one day in the group 3. After one week multiple biopsies were taken from nasal cavity mucosa in all animal. Enflamation, submucosal odema, loss of cilia, increase of goblet cell, scuamous metaplasy, septal cartilous differencies were investigated on examples. Results: When compared all groups for Enflamation, submucosal odema, loss of cilia, increase of goblet cell, squamous metaplasia, septal cartilous differencies,Histopathologically,there weren't any significantly difference. Conclusion: When we applied topical Ankaferd Blood Stopper on nasal mucosa for one day,histopathologically,we observed that any toxic effect was occured. However, we believe that,effects of ABS on olfactory epithelium and nasal mucosa shoul evaluate electonmicroscopically and should support further study for as soon as dosing and time of application