Güç kaynakları ve bunların ortam faktörleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 42133
  2. Yazar: ESRA EDİN BELGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Araştırmamızın konusu, hem sosyal hem de örgüt psikolojisi için önemli bir kavram olan“sosyal güçtür”. Sosyal güç, sosyal bir ilişki içinde bir kişinin diğer kişilerin davranışlarını etkileyebilirle yeteneğidir. Araştırmamızın ilk amacı, Türkiye'de çalışan bir gruba göre güç kavramının ve güç kaynaklarının neler olduğunu anlamak için, Türk deneklerine başvurularak çıkarılacak bir güç ölçeği geliştirmektir. Diğer amacı da çalışılan ortamın, kullanılması istenen güç tarzlarında fark yaratıp yaratmadığının ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışma çok uluslu bir gıda şirketinde yapılmıştır. Üretim ve pazarlamada çalışan toplam 60 kişiyle görüşülmüştür. Bunların 30'ü işçi, 30 'u da memur kademelerinde bulunmaktadır. ivSonuçta, verimliliği sağlamak açısından güç kaynaklarının,“babacan”ve“otoriter”olarak adlandırdığımız iki boyutta toplandığı görülmüştür. Genel olarak bakıldığında, bu üretim şirketinde istenen güç tarzının babacan olduğu görülmüştür. Ancak kademe farklılıklarına inildiğinde, otoriter gücün işçiler tarafından daha çok tercih edildiği bulunmuştur. Katılanların demografik değişkenleri ile güç tarzları ilişkisinde de babacan güç tarzı hem işçi hem de memur gruplarında yaş, eğitim ve çalışma yılıyla anlamlı farklılıklar gösterirken, otoriter güçte ise sadece memur grubunda eğitime göre farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ÖZET Araştırmamızın konusu, hem sosyal hem de örgüt psikolojisi için önemli bir kavram olan“sosyal güçtür”. Sosyal güç, sosyal bir ilişki içinde bir kişinin diğer kişilerin davranışlarını etkileyebilirle yeteneğidir. Araştırmamızın ilk amacı, Türkiye'de çalışan bir gruba göre güç kavramının ve güç kaynaklarının neler olduğunu anlamak için, Türk deneklerine başvurularak çıkarılacak bir güç ölçeği geliştirmektir. Diğer amacı da çalışılan ortamın, kullanılması istenen güç tarzlarında fark yaratıp yaratmadığının ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışma çok uluslu bir gıda şirketinde yapılmıştır. Üretim ve pazarlamada çalışan toplam 60 kişiyle görüşülmüştür. Bunların 30'ü işçi, 30 'u da memur kademelerinde bulunmaktadır. ivThe first main finding is that the sources of power are grouped under two main topics: these are named as“kindness”and“authoritative”. The general result showed that“kindness”is the most preferable source of power for the production company. On the other hand, when we look at the different level of jobs, blue-color workers prefer more“authoritative”source than the other group. Analysis of source of power with demografic variables show that,“kindness”source of power show a significant difference with the Ss's age, education and the year of work in this job at both levels, but“authoritative”power show a significant difference with only white-color worker's education.