Improving ELT student teachers' classroom talk via self evaluation teacher talk (SETT) framework
İngilizce öğretmen adaylarının sınıftaki konuşmalarının self evaluation teacher talk (SETT) çerçevesi kullanılarak geliştirilmesi
- Tez No: 421413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Alanda araştırmacıların yerel öğretme-öğrenme durumlarına odaklanmasının gerekliliği vurgulanmaktadır (Çakıroğlu & Çakıroğlu, 2003, Walsh, 2006, Sert, 2010). Bu gerekliliği göz önünde bulundurarak bu çalışmada İngilizce öğretmen eğitimi programındaki gelişime açık alanların Muğla bağlamında bulunmasına çalışılmıştır. Farklı deneyim geçmişlerine sahip ve Milli Eğitime Bağlı devlet okullarında çalışan 10 İngilize öğretmeni ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ndeki dördüncü sınıf öğrencilerinden 7 öğretmen adayının dersleri kaydedilmiş ve Walsh (2006)“Self Evaluation Teacher Talk (SETT)”çerçevesine göre analiz edilmiştir. Bulgular, çerçevede belirtilen pedagojik amaç ve etkileşimsel özellikler ile benzerlik göstermekle beraber bazı alt modlar açısından verilerde bir takım ek etkileşimsel özellikler bulunmuştur. Bunlardan şu an uygulanmakta olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Programında bulunmayan alanlar belirlenmiş ve öğretmen eğitimi ve ileriki araştırmalar açısından öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature, there is a call for research with accounts for research for localization of teaching practices (Çakıroğlu & Çakıroğlu, 2003; Walsh, 2006; Sert, 2010). As a response to that call, this study sets out to explore possible areas of improvement in the language teacher training program based on real classroom data in the context of Muğla. Lessons from 10 state school English teachers of varying experience and 7 teacher trainees from Muğla Sıtkı Koçman University were recorded, transcribed and analyzed according to Walsh's (2006)“Self Evaluation Teacher Talk (SETT)”framework. The findings confirmed the same pedagogic goals and interactional features pertaining to each mode. There have been observed, however, additional pedagogic goals in managerial, materials and classroom context modes along with some context specific interactional features. It is found that there is no reference in the current teacher training program in Muğla Sıtkı Koçman University to some of the issues revealed as a result of the data analysis. Implications for teacher training and suggestions for further research are discussed.