Yapılandırmacı yaklaşıma göre tasarlanan ilköğretim programında velilerin rollerini yerine getirme düzeyi: Ankara ili - Polatlı ilçesi örneği
The level of parents' doing their roles in the primary education curriculum designed according to construvtivist apporoach: The sample of Ankara province - Polatlı district
- Tez No: 421421
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada; yapılandırmacı yaklaşıma göre hazırlanan ilköğretim 4.sınıf programının uygulanma sürecinde velilerin rollerini yerine getirme düzeylerini, öğretmen görüşlerine de başvurularak, farklı değişkenler açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma evrenini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ankara ili, Polatlı ilçesinde yer alan tüm merkez ilkokullarda öğrenim gören 4. sınıf öğrenci velileri ve söz konusu okullarda görevli olan 4. sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Yapılan çalışma, tarama modeline dayalı betimsel nitelikte bir araştırma desenine göre yürütülmüştür. Velilerle nitel araştırma sürecinin gerektirdiği çalışmalar yapılmıştır. Bu nedenle nitel araştırmada sayısal temsiliyetten daha çok derinlemesine veri toplamayı sağlayacak elemanları bulundurmak hedeflenmiştir. Buna göre maksimum çeşitleme örneklem yöntemine göre her okuldan 10 ar veli olmak üzere 130 veli cinsiyet, yaş ve öğrenim durumu değişkenlerine göre belirlenmiştir. Bu sınıf düzeyinde görevli olan 57 öğretmen örneklemde yer almaktadır. Veriler; 4. sınıf öğretmenlerine yönelik olarak hazırlanan 'Yapılandırmacı Yaklaşım Uygulamaları ve Veli Rollerinin Değerlendirilmesine Yönelik Öğretmen Görüşleri Anketi' anket formu ve velilere yönelik yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan 'Velilerin Yapılandırmacı Yaklaşım Uygulamalarındaki Rollerine İlişkin Görüşleri' görüşme formu ile toplanmıştır. Veli görüşlerinin yer aldığı verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen görüşlerinden elde edilen bulguların analizindeki istatistiksel işlemler için bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Nitel ve nicel verilerden elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the level of parents' doing their roles in the process of implementing the 4th grade primary education curriculum designed according to constructivist approach by asking teachers and in terms of different variables. The population of the study was composed of the parents of 4th grade students studying in all the central primary schools located in Ankara province Polatlı district in 2014-2015 academic year and the 4th grade teachers working at these schools. The study was conducted according to a descriptive research design of survey model. The necessary works required for the qualitative research process were carried out with the parents. Thus, in the qualitative research it was aimed to have the elements helping to collect data deeply more than quantitative representation. Accordingly, with the help of maximum variation sampling method by having 10 parents from each school 130 parents in total were chosen in terms of their gender, age and state of education variables. 57 teachers working with this grade were included in the sample. The data were gathered by“Teachers' Opinions Questionnaire about Constructivist Approach Teaching and Evaluating the Roles of Parents”the questionnaire form prepared for the teachers of 4th grade and "Parents' Opinions about Their Roles in Constructivist Approach Teaching'' the interview form with semi-structured questions for the parents. Descriptive analysis method was used for the analysis of parents' opinions data. Computer package software was used for the statistical process of the analysis of data gathered from teachers' opinions. The findings gathered from both qualitative and quantitative data were interpreted comparatively.