Erken yaş keman eğitiminin Uzakdoğu ülkeleri (Çin, G. Kore, Japonya) üzerindeki örnek modelleri ve Türkiye'deki çalışmaların incelenmesi
Example models of countries in the Far East (China, S. Korea, Japan) on the early age violin training and analysis of studies in Turkey
  1. Tez No: 421439
  2. Yazar: SELİN KAĞNICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, erken yaş keman eğitiminin uzak doğu ülkelerinden Çin, G.Kore, Japonya örneklemi ve Türkiye özelinde ne durumda olduğunu tespit etmek amacıyla, kaynak tarama yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma, durum tespiti yapıldığı için nitel bir araştırmadır. Çin, G.Kore, Japonya ve Türkiye'de erken yaş keman eğitimi ile ilgili kaynaklar taranmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda, uzakdoğu ülkelerinde erken yaş keman eğitiminin yaygın olduğu, ülkemizde yaygın olmadığı , uzak doğu ülkelerinde keman eğitimine başlama yaşına göre, ülkemizde erken yaş keman eğitiminin ve keman eğitimine başlama yaşının farklılık gösterdiği, erken yaş keman eğitimi almanın bir sonucu olarak dünya çapında kabul gören prestijli yarışmalarda uzakdoğu ülkelerinin büyük başarı sağladığı tespit edilmiş, bu sonuçlar göz önünde bulundurularak ülkemizde keman eğitimindeki başarı durumun yükseltilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done with research scanning method in order to investigate the situation of early violin education Far East countries and,Turkey.Qualitative research method has been implemented.The researches done in the field in China,South Korea ,Japan and Turkey has been involved and investigated carrefully.It has been understood that the early age violin education is common and widely practiced in Far East but not in Turkey,after the results have been evaluated.It has also been proved that in the prestigious contests the Far Eastern countries are more successful in all over the world.Taking into account the similar results as above ,the suggestions have been made in order to increase the success of early age violin aducation in our country.